Svadobný príhovor podľa šablóny, alebo uprednostníte improvizáciu?

Svadobný príhovor bez debaty patrí na každú svadbu. Ste práve vy tým, koho požiadali o prednesenie príhovoru? Žiadny strach, nemusíte byť rodený rečník, aby ste vašou rečou uchvátili svadobných hostí, a aj nevestu so ženíchom. Stačí trochu cviku, menšiu prípravu a bude z vás hotový profesionál! A ak budete čítať ďalej, zosumarizovali sme zopár tipov, ako by mal taký príhovor vyzerať, a čo by v ňom rozhodne nemalo chýbať.

Svadobný príhovor otca

Niet pochýb, že otec nevesty by mal byť jedným z hlavných svadobčanov, ktorý by mal mať na svadbe príhovor. Jeho obsah by mal byť zo všetkých príhovorov najosobnejší, najemotívnejší a povedzme si pravdu, aj najdôležitejší.

A ak ste sa dočítali až sem, musíme vás sklamať. Žiadny vzor príhovoru u nás nenájdete. Radi vám však pomôžeme a dáme zopár odporúčaní na napísanie toho najlepšieho svadobného príhovoru!

Úvodom by ste mali privítať všetkých hostí. Nezabudnite na pochvalu nevesty, predsa len, ide o vašu dcéru, na ktorú ste určite nesmierne pyšný. Ak to uznáte za vhodné, môžete zaspomínať, prostredníctvom zopár príhod, na detstvo vašej dcéry a na vaše spoločné zážitky. Cieľom nie je zahanbiť nevestu, príhody by mali byť skôr vtipné, alebo by sa mali zameriavať na váš vzťah otca a dcéry.

Náš tip: Na záver privítajte ženícha do rodiny a zaželajte novomanželom veľa šťastia na spoločnej ceste životom. Príhovor zbytočne nenaťahujte, obzvlášť, ak po vás budú mať príhovor aj iní hostia.

Svadobný príhovor ženícha

Ženíchov príhovor je nemenej dôležitou súčasťou svadby. Od príhovoru svadobného otca sa však zásadne líši. Ženíchova reč by mala byť viac-menej ďakovná. V úvode môže poďakovať svojim rodičom za to, ako ho vychovali, a že je vďaka nim tým, kým je. Svoje miesto má aj poďakovanie rodičom nevesty za to, že urobili zo svojej dcéry skvelú ženu a dovolili mu vziať si ju za ženu. Poďakovanie určite patrí aj všetkým svadobčanom, že prijali pozvanie a môžu spolu s novomanželmi prežívať tento výnimočný deň. Ukončiť to môžete poďakovaním za prinesené svadobné dary.

Keďže alkohol patrí neodmysliteľne k svadobnej zábave, a väčšinou si každý zo svadobčanov chce pripiť so ženíchom, pozor na to! Neprežeňte to s alkoholom už pred svadobným príhovorom!

Náš tip: Svadobné príhovory väčšinou uzatvárajú svadobní svedkovia. Ženích ich teda môže na konci svojho príhovoru predstaviť a uviesť.

svadobný príhovor
svadobný príhovor

Svadobný príhovor svedkov

Tu prichádza na rad zrejme najzaujímavejšia časť príhovorov. Svadobní svedkovia sú obvykle blízki kamaráti alebo súrodenci ženícha a nevesty, ktorí s nimi zdieľajú veľké množstvo zážitkov a vtipných historiek. Nebojte sa ich vyrozprávať. Samozrejme s ohľadom na prítomných hostí a vhodnosť a vážnosť danej situácie. Tieto príhovory častokrát dopomôžu k uvoľneniu atmosféry a premostia do voľnej zábavy. Veríme, že podrobný návod, ako napísať takýto príhovor, nepotrebujete.

Extra tip: Vhodné je pripraviť darčeky pre svedkov ako symbolické poďakovanie za ich pomoc s prípravami svadby.

Hodil by sa vám takýto návod, ako zvládnuť svadobný príhovor v poľštine alebo v českom jazyku? U nás nájdete naozaj všetko!

Tipy na dokonalý prednes

Niekomu ide prednes pred publikom úplne prirodzene, iní sa hanbia vystupovať pred väčším množstvom ľudí. Na všetko sa ale môžete vopred pripraviť a eliminovať tak stres z blížiaceho sa príhovoru. Ak ste mali v úmysle naučiť sa celú reč naspamäť, hneď na to zabudnite. V momente, kedy by ste predstúpili pred svadobných hostí, by ste ju totiž mohli vplyvom stresu zabudnúť. Odporúčame si pre každý prípad pripraviť pomocný papier, na ktorom do bodov zhrniete hlavné myšlienky príhovoru. Presne tak, ako v škole pri prezentovaní školských projektov. Vytvorená osnova vám pomôže viac, ako si myslíte.

Samozrejme poznáme zopár ľudí, ktorí sú excelentní rečníci a ich improvizácia je na vysokej úrovni. Takí si zrejme príhovor pripravovať dopredu nebudú a stavia na svoj šarm.

Na úplný záver vám odporúčame len jediné: zostaňte sami sebou, nesnažte sa nikoho a nič napodobňovať. Hovorte pomaly, zreteľne, udržiavajte očný kontakt so svadobčanmi alebo ešte lepšie, s novomanželmi. A to najdôležitejšie: užite si to!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *