Svadobný príhovor: Ako sa dokonalo pripraviť?

Svadobný príhovor je neodmysliteľnou súčasťou každej svadby. Zvyčajne sa tejto neľahkej úlohy chopí otec nevesty, svadobný svedok alebo to v niektorých prípadoch môže byť aj samotný ženích. Pre každého z nich je zaiste veľmi ťažké v tento emotívny deň vystúpiť pred svadobčanov a predniesť svadobný príhovor.

Prehĺbiť emócie, ktoré sú počas celého svadobného dňa ako na hojdačke, vyvolať radostné spomienky, kľudne aj rozosmiať či rozplakať. To je cieľom tejto reči. Otázkou zostáva – dá sa na takýto príhovor adekvátne pripraviť a nesklamať všetkých prítomných?

Ako začať svadobný príhovor?

Začiatok je veľmi jednoduchý. Vezmite si do ruky pero a papier, v pokoji sa usaďte a nechajte myšlienkam voľný priebeh. Zapisujte si, kľudne aj heslovite, všetko, čo vám napadne. Buďte kreatívny, nebojte sa zažartovať, príhovor by nemal byť len vážny a seriózny.

Čo by mal príhovor obsahovať?

Začnime po poriadku. V úvode je dobré spomenúť, kto vlastne ste, a prečo máte práve vy tú česť predstúpiť pred všetkých a predniesť príhovor. Nasledujú spoločné zážitky z minulosti, ktoré máte s nevestou a ženíchom. Pospomínajte na spoločné chvíle, na to, ako začalo vaše priateľstvo. Pokračujte v tomto duchu ďalej, až sa dostanete k bodu, v ktorom sa zamierate na lásku teraz už novomanželov.

Akí sú, keď sú spolu, pri akých míľnikoch v ich vzťahu ste boli prítomný, čo jeden pre druhého znamenajú. Ak ich dostatočne dlho poznáte, môžete skúsiť spomenúť aj zopár osobnejších príbehov. Načrtnite, ako by mohla vyzerať ich spoločná budúcnosť. Čo ich bok po boku čaká, aké úskalia nesie so sebou manželský život a koľko radosti im prinesie spoločné nažívanie.

Záverom poprajte novomanželom veľa šťastia, lásky, splnených prianí a slávnostne si na nich pripite!

svadobný príhovor

Svadobný príhovor: Čo radšej vynechať?

V žiadnom prípade neodporúčame spomínať minulé vzťahy a bývalých partnerov, nehodí sa hovoriť ani o prekonaných partnerských krízach. Byť vami, nepúšťame sa ani do kontroverzných tém, ktoré by mohli zostať nepochopené.

Ak si nie ste úplne istý, zverte sa snúbencom so svojimi pochybnosťami ohľadom niektorých častí príhovoru a spoločne to prediskutujte. Vyhnete sa tak trápnemu tichu alebo ešte horšie, hnevu zo strany novomanželov. Nesnažte sa byť nasilu vtipný, ak vám to nie je prirodzené. Dôležité je, aby bol príhovor srdečný, úprimný a nabitý pozitívnymi emóciami.

Dĺžka príhovoru nie je presne daná. Mali by ste však vedieť odhadnúť, ako dlho dokážu svadobčania udržať pozornosť bez toho, aby ste ich začali nudiť.

Náš tip: Pripravili ste si špeciálny dar pre novomanželov? Máte výbornú príležitosť im ho odovzdať na konci príhovoru!

Zopár tipov na záver

  • Nesnažte sa kopírovať príhovor z internetu alebo ho robiť podľa šablóny. Stavte na spoločné a jedinečné zážitky, ktoré s novomanželmi máte a zahrňte ich do príhovoru.
  • Keď ste napokon zvládli napísať príhovor, požiadajte niekoho vo svojom okolí, aby si ho prečítal a dal vám spätnú väzbu. Podľa nej budete vedieť, či treba urobiť ešte nejaké úpravy a zmeny.
  • Máte problém s prednesom? Nacvičte si ho pred zrkadlom! Možno to znie zvláštne, ale je to naozaj efektívny spôsob, ako získať istotu a predísť tak nervozite. Verte nám, je ju potom počuť, a čo horšie, aj vidieť vo výraze tváre. Pred zrkadlom uvidíte, ako sa tvárite, ako gestikulujete, či to nie je príliš veľa alebo naopak, či len nestojíte ako soľný stĺp bez pohybu.
  • Zaujmite svadobčanov hneď od prvej vety. Požiadajte ich o pozornosť, nesnažte sa hovoriť veľmi rýchlo, hovorte zreteľne a nahlas, jemne gestikulujte a čo je veľmi dôležité – udržiavajte očný kontakt!
  • Svadobný príhovor by ste mali mať dopredu nacvičený a nevyzerá dobre, ak ho celý čítate z papiera. Vezmite si ho so sebou, ale len pre prípad, ak sa v priebehu rozprávania stratíte a nebudete vedieť pokračovať. Vtedy vás takýto malý „ťahák“ môže zachrániť.
  • Ak vás premôže stres, vytipujte si jedného človeka, ideálne niektorého z novomanželov, zadívajte sa naňho a udržiavajte s ním po celý čas očný kontakt. Odfiltrujete tak zvedavé pohľady ostatných a budete sa cítiť sebaistejšie.
  • Zvoľte vhodné miesto. Prebehnite očami svadobnú sálu a nájdite si také miesto na príhovor, odkiaľ na vás všetci dobre dovidia. Ak máte k dispozícii pódium a mikrofón, o to lepšie. Majú novomanželia v svadobnej sále svoje iniciály alebo obrovský nápis LOVE? To je presne to pravé miesto na vašu reč!

Ničoho sa neobávajte. Zvládnete to lepšie, ako si myslíte. A s našimi radami to bude rozhodne nezabudnuteľný príhovor!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *