Svadobný program – ako zabaviť svadobných hostí?

Svadobná zábava je neodmysliteľnou súčasťou svadobnej hostiny. Zostaviť svadobný program tak, aby ste počas celého večera dokázali zabaviť vašich svadobných hostí je ťažký oriešok. Na druhej strane, existuje mnoho svadobných hier a aktivít, ktorými dokážete vyplniť čas. Ak ste však kreatívna duša, určite dokážete vymyslieť vlastný svadobný program od A po Z. Pre tých menej zdatných, alebo pre takých, ktorým sa kráti čas, tu máme niekoľko inšpiratívnych hier.

Svadobný program

Pri tvorbe svadobného programu narazíte na dve zásadné veci. Prvou je povinná jazda z aktivít, ktoré by ste nemali vynechať. Sem zaraďujeme rôzne svadobné tradície, na ktorých si potrpí väčšinou staršia generácia. Ak im nechcete pokaziť radosť, zahrňte do vášho svadobného dňa aspoň niektoré. Mnohé z nich sú milé a svadobní hostia sa im radi prizerajú.

Druhou, nemenej dôležitou súčasťou, je svadobná zábava. Pripravte si niekoľko svadobných aktivít a hier, do ktorých sa zapojí nielen ženích s nevestou, ale ideálne aj ostatní svadobčania. Myslite však na to, že niektoré aktivity sa môžu natiahnuť, a tak budete musieť zaimprovizovať a upraviť svadobný harmonogram. No a na niektoré svadobné aktivity tým pádom nemusí vôbec zostať čas.

Odporúčame vám svadobný harmonogram koncipovať tak, že budete striedať svadobné hry s voľnou zábavou. Hostia budú mať možnosť si oddýchnuť a nebudú mať pocit, že všetko je nalinajkované presne na minútu.

Náš tip: Netrúfate si zostaviť vlastný svadobný harmonogram? Skúste osloviť svadobného koordinátora! Ten vám s radosťou pomôže s jeho tvorbou. A pomôže vám nielen s programom. Odbremení vás od mnohých povinností a vy tak budete mať dostatok času si užiť celú svadbu a aj jej prípravy.

Svadobné hry na svadobný program

Nepoznáme veľa ľudí, ktorí by nemali radi svadobné hry. Ide o výborné spestrenie svadby. Svadobčania sa skvele zabavia, užijete si spoločne strávený čas, zblíži to obe rodiny, kamarátov, a všetci si odnesú zo svadby množstvo zážitkov.

Pri tvorbe svadobného programu neexistujú žiadne pravidlá. Záleží len na vás, ako svadobný harmonogram zostavíte, a aké hry vyberiete. Prihliadajte na to, akých hostí môžete na svadbe očakávať, či sa radi zúčastňujú takýchto aktivít, či sú súťaživí alebo sa radšej len prizerajú od stola.

Aktivity a hry by nemali byť v žiadnom prípade povinné. Ak ich však šikovne odprezentujete, málokto bude chcieť pokaziť zábavu tým, že sa nezúčastní.

Svadobný kvíz ako obľúbený svadobný program

Asi ho nemusíme zbytočne predstavovať. Svadobný kvíz je jednou z najobľúbenejších svadobných hier. Je to kvíz plný zábavných a trefných otázok smerovaných na novomanželov, ktorý priblíži svadobčanom mnoho zaujímavých vecí zo života ženícha a nevesty. A čo je dôležitejšie, kvíz môžete rozšíriť aj na samotných svadobčanov a zapojiť ich aktívne do tejto zábavy.

Táto svadobná zábava väčšinou prichádza na rad pred krájaním torty, ale padne vhod kedykoľvek počas večera, kedy uznáte za vhodné, že je čas si trochu vydýchnuť.

Na realizáciu tohto kvízu budete, okrem otázok, potrebovať už len dve stoličky a vaše a partnerove topánky. Tie budete držať v rukách, každý jednu svoju a jednu partnerovu, a budete odpovedať na niekedy záludné otázky moderátora. Ak sa vám nepozdáva, že by ste mali použiť topánky, vyberte iné predmety symbolizujúce ženské a mužské pokolenie. Medzi najobľúbenejšie patrí varecha a skrutkovač, či naberačka a kladivo.

Ako prebieha svadobný kvíz

Pravidlá hry sú celkom jednoduché. Novomanželia si sadnú k sebe chrbtom. Dôležité je, aby na seba nevideli a nemali možnosť spozorovať, ako ten druhý odpovedá. Svadobný koordinátor, alebo vopred vybraný dobrovoľník v roli moderátora, bude novomanželom klásť otázky. Tí budú odpovedať pozdvihnutím svojej alebo partnerovej topánky. Úlohou kvízu je najmä pobaviť svadobčanov a poodhaliť trochu zo súkromia novomanželov. Všetko ale v medziach zábavy. Svadobný kvíz môže mať rôzne variácie a je len na vás, akým smerom sa uberiete.

Otázky by mali vždy čo najviac vystihovať novomanželov, ale za zmienku určite stoja aj tie tradičné, s ktorými sa stretnete takmer na každej svadbe:

 • Kto zaberá viac miesta v posteli?
 • Kto viac upratuje?
 • Ktorý musí mať posledné slovo?
 • Kto koho prvý pobozkal?
 • Kto viac chrápe?

Takýchto otázok môžete nájsť na internete mnoho. Nechajte sa nimi inšpirovať ale vytvorte aj vlastné, šité na mieru ženíchovi a neveste. Väčšina z nich by mala byť z bežného života a odpoveď na ne by nám mala čo to prezradiť o novomanželoch.

svadobný program

Svadobný koč na svadobný program

Túto hru by sme mohli považovať za jednu z najvtipnejších. Nazýva sa svadobný, alebo tiež kráľovský koč. Hlavnými protagonistami hry sú tentokrát nielen novomanželia, ale aj svadobní hostia. Hra si vyžaduje rýchlosť a obrovskú koncentráciu. Nie je teda úplne vhodná na neskorý večer, kedy už niektorí hostia môžu byť v značnej nálade. Aj keď, aj to so sebou veľakrát prináša vtipné momenty.

Aby bolo možné zrealizovať hru svadobný koč, okrem ženícha a nevesty musíte nájsť ďalších 9 dobrovoľníkov. Pripravte si celkovo 11 stoličiek a hoci je to nepovinné, zídu sa vopred pripravené rekvizity – koruna pre kráľa a kráľovnú a papierové konské hlavy.

 1. Z pripravených jedenástich stoličiek vytvoríte pomyselný kráľovský koč.
 2. Na stoličky postupne usadíte manželský pár a aj ostatných hostí.
 3. Hostia sa usadia nasledovne: koč je ťahaný dvomi koňmi, pravým a ľavým. Za koňmi je pripravené miesto pre kočiša. Za kočišom sú usadení 4 svadobní hostia, z ktorých každý predstavuje jedno koleso koča. Medzi kolesami sú usadení novomanželia, symbolizujúci kráľovský pár.
 4. Ak správne počítate, zostávajú posledné dve prázdne stoličky. Tie umiestnite ľubovoľne niekde do blízkosti koča. Títo dvaja dobrovoľníci budú predstavovať kamene.

Svadobný koordinátor, moderátor alebo jeden z hostí, sa chopia tej najťažšej úlohy: budú čítať rozprávkový príbeh svadobného koča. Pripravte sa však na to, že text je celkom rozsiahly. Ak ho budete čítať veľmi rýchlo, dá sa predpokladať, že jednotlivé zložky svadobného koča urobia veľa chýb. To nemusí byť vždy na škodu, práve naopak. Je to zdrojom skvelej zábavy.

Aké sú pravidlá svadobného koča?

Každý zo zúčastnených drží v ruke prázdny pohárik, do ktorého mu pri každej chybe moderátor naleje ľubovoľný alkohol. Jeho trestom bude samozrejme ho vypiť. Keďže sme spomínali, že text je pomerne dlhý, odporúčame začať naozaj zľahka. Nechceme predsa, aby hráči neboli schopní hru dokončiť.

Každý z hostí má v priebehu čítania rozprávkového príbehu niekoľko povinností. Ak počas čítania príbehu zaznie jeho rola, na ktorú bol na začiatku vybraný, musí sa postaviť. Pokiaľ to prepočuje alebo nestihne zareagovať, čaká ho trest v podobe naplnenia pohárika. A aby to nebolo také jednoduché, príbeh so sebou prináša aj špeciálne úlohy:

 • ľavý a pravý kôň – vstávajú aj pri slovách povoz/kone,
 • kočiš vstáva pri vyslovení slova kočiš,
 • pravé predné koleso, pravé zadné koleso, ľavé predné koleso, ľavé zadné koleso – všetci štyria sa musia postaviť pri slove koč,
 • ženích vstáva pri slove kráľ, nevesta pri slove kráľovná – obaja musia vstať pri slovách kráľovský, kráľovstvo a zámok,
 • kamene – vstávajú pri slovách výmoľ a diera.

Dokážete si vypočuť celý príbeh svadobného koča bez jediného zaváhania a chybičky?

Dvanásť mesiacov

Hoci ide o svadobnú hru, jej trvanie je oveľa dlhšie ako len počas svadobného večera. V úvode tejto hry vyberiete 13 dobrovoľníkov. Vybraní dobrovoľníci budú súťažiť (súťažné úlohy necháme na vás) a v každom kole jeden z nich vypadne. Prvý vypadnutý dobrovoľník bude predstavovať mesiac január, druhý mesiac február a tak ďalej až do decembra.

A keďže dobrovoľníkov je 13, posledný z nich bude víťaz. Jeho odmenou bude zážitok, ktorý mu pripravia novomanželia. Každý z vopred vypadnutých dobrovoľníkov bude mať opačnú úlohu – pripraviť pre novomanželov nejaké prekvapenie, splniť im niečo v daný mesiac, ktorý predstavujú. Napríklad v mesiaci máj im daný hosť pripraví piknik v prírode. Voľba úloh je na vás.

Svadobná tombola

Svadobná hra, pri ktorej môžete niečo vyhrať? Sem s ňou! Nie je podmienkou zaradiť do tomboly drahé a hodnotné dary, oveľa cennejšie sú rôzne maličkosti, ktoré budú pre hostí spomienkou na váš svadobný deň, alebo rôzne zábavné dary. Veľakrát sa tak v zozname výhier objaví na prvý pohľad naozaj lákavá ponuka, ale v skutočnosti sa pod ňou skrýva niečo celkom iné.

Svadobná tombola skvele vyplní čas, dopraje hosťom a aj vám trochu oddychu od tancovania a potrebujete k nej len minimum rekvizít. Lístky na tombolu môžete predávať počas celého dňa. Záleží potom už len na vás, ako budete odovzdávať výhry. Buď to urobíte ako súčasť programu a budete vyhlasovať jednotlivých výhercov, ktorým rozdáte výhry, alebo vytvoríte vydávací pult, kam si hostia budú chodiť pre svoje dary.

Pravidlá hádam nemusíme dopodrobna rozoberať. Hostia si kúpia tombolové lístky za symbolickú sumu, prípade za ľubovoľný finančný príspevok pre novomanželov. Vy si vopred stanovte, koľko výherných čísiel plánujete pustiť do obehu.

Náš tip: Na tombolové lístky vytlačte vtipné či milé citáty, vďaka ktorým neodíde žiadny zo svadobčanov s prázdnou. Aj takáto maličkosť totiž dokáže potešiť svadobných hostí aj keď práve nevyhrajú žiadny vecný dar.

Fotenie

Čo by to bolo za svadbu bez svadobného fotografa a bez svadobných fotiek. Ale aj tie môžu mať veľa rôznych podôb. Dajme teraz tradičné fotenie bokom a pozrime sa na niečo oveľa zaujímavejšie. V posledných rokoch si ľudia s veľkou obľubou požičiavajú na svadby polaroid. Vďaka nemu zachytíte skvelé momenty svadobného dňa a večera, a navyše máte fotografiu ihneď k dispozícii. Svadobní hostia si tak môžu odniesť ďalšie skvelé spomienky na váš veľký deň.

Nezriedka nájdeme na svadbách fotokútik, v ktorom si svadobní hostia užijú veľa zábavy. Vy im len pripravte pekné pozadie, dostatok rekvizít, vtipné ceduľky, polaroid s dostatočným počtom náhradných filmov, a zvyšok nechajte na hostí.

Riešením je aj samoobslužný fotokútik, fotobúdka alebo párty zrkadlo, ktoré urobia fotografie za vás. Navyše sú vybavené tlačiarňou, ktorá vám vyrobí taký počet fotografií, koľko si vopred zvolíte. Niektoré z nich vám fotografie dokonca odošlú do vášho smartfónu. Dokonalé moderné riešenie.

Zábavná show

Pokiaľ plánujete naozaj veľkolepú svadbu, súčasťou programu môže byť aj zábavná show pre hostí. Ponuka je široká a je len na vás, či vás viac láka ohňová šou, tanečné vystúpenie folklórneho súboru, stand-up alebo túžite po niečom inom. Čokoľvek vyberiete, bude to netradičný a určite aj nezabudnuteľný zážitok pre vašich svadobných hostí.

Svadobné tradície ako svadobný program

Okrem rôznych hier, ktoré máte pripravené predovšetkým na pobavenie, majú svoje miesto v svadobnom programe aj najrôznejšie svadobné tradície. Tie sa v jednotlivých kútoch Slovenska od seba líšia, a tak môžu byť prekvapením pre niektorých hostí. Zo skúseností vieme, že ich radi sledujú starí aj mladí. A čo konkrétne myslíme pod pojmom svadobné tradície?

svadobný program

Vyzliekanie podväzku

Svadobný podväzok je pre nevestu symbolom vernosti a nevinnosti, aj keď v súčasnosti môže byť jeho význam celkom iný. Stal sa súčasťou svadobnej zábavy, kedy je úlohou ženícha vyzliecť neveste podväzok bez pomoci rúk. Táto svadobná hra so sebou prináša na počudovanie veľa zábavy. A čím je ženích nešikovnejší, o to je to zábavnejšie. Aby to ženích nemal také jednoduché, môžete mu skúsiť zaviazať oči šatkou. Hoci sa jedná o odvážnejšiu hru, častokrát je súčasťou svadobného programu a hostia ju obľubujú.

Zaujímavosť: Ak sa ženíchovi podarí získať podväzok od nevesty, zvykne sa hádzať do davu slobodných mužov a ten, ktorý ho chytí, sa bude podľa tradície do roka ženiť.

Únos nevesty ako klasický svadobný program

Jedna z trochu kontroverzných tradícií, ktorá ale stále má svoje miesto na mnohých svadbách. Cieľom je uniesť nevestu z hostiny (väčšinou počas voľnej zábavy) bez toho, aby si to ženích všimol. Nevestu zvyčajne unášajú ženíchovi svedkovia a blízki kamaráti, ktorí ju zoberú do blízkeho podniku, v ktorom si vychutnávajú pohostenie až do momentu, kedy ich ženích odhalí.

No a ako inak, celá útrata je na ženíchových pleciach. Majte na pamäti to, že by malo ísť len o krátku vsuvku a rozptýlenie. Rozhodne by takýto únos nemal trvať niekoľko hodín. Ak sa ženíchovi nedarí nevestu nájsť, je vhodné mu trochu dopomôcť. Nechceme predsa, aby svadobná sála zostala na niekoľko hodín bez novomanželov. To by mohlo pokaziť celý večer.

Hod kyticou

Pre väčšinu ľudí dobre známa svadobná tradícia. Nevesta sa postaví chrbtom k hlúčiku slobodných dievčat a hodí za seba svoju svadobnú kyticu. Tá, ktorej sa podarí ju chytiť, sa podľa tradície do roka vydá.

Ak sa nevesta nechce vzdať svojej svadobnej kytice, zvyčajne si dá vyrobiť ešte druhú, ktorú využije presne na tento účel.

Prvý tanec novomanželov

Isto nám dáte za pravdu, že ide o jeden z najkrajších momentov celého svadobného večera. S výberom piesne sa neponáhľajte, nevyberajte hneď prvú, ktorá vám padne do oka. Skúste nájsť vhodnú verziu vašej obľúbenej piesne, ktorá by bola vhodná na váš prvý tanec. Skladba nemusí byť len pomalá romantická balada. Prekvapte svadobných hostí, vyberte si nejakú netradičnú pieseň a nacvičte si spoločnú choreografiu!

Prvý tanec novomanželov sa zvykne konať v obklopení svadobných hostí, ktorí sa sústredia do kruhu okolo ženícha a nevesty. Mnohokrát sa stretávame aj s tým, že po skončení prvého novomanželského tanca prichádzajú na rad svadobčania, ktorí na striedačku tancujú s nevestou a ženíchom počas celého tanečného kola.

Prekvapenie

Už podľa názvu asi tušíte, že to je časť programu, ktorú ako budúci novomanželia neviete dopredu naplánovať. Prekvapenie zvyčajne pomáhajú zorganizovať priatelia a rodina novomanželov. Určite odporúčame dopredu informovať zaľúbencov o tom, že pre nich chystáte prekvapenie počas svadobného večera.

Môžete si s nimi dohodnúť aj približný čas, kedy príde rad na vašu časť programu. Ide veľakrát o naozaj milé spestrenie večera alebo zábavnú vsuvku. Či už ide o humornú scénku, alebo o vyrozprávanie spoločných zážitkov zo života nevesty a ženícha doplnené o fotografie a videá, zaručene ich to poteší.

Videoprezentácia

Videoprezentácia je skôr takým doplnkovým programom. Pokiaľ máte v mieste konania svadobnej hostiny možnosť premietať vlastné fotografie a videá, budete prekvapení, ako veľmi to hostí zaujme. Organizácia tohto bodu programu nie je nijako zložitá, stačí vám len vopred pripravený súbor fotografií a videí a premietačka s plátnom.

Svadobné noviny

Hoci nejde priamo o súčasť svadobného programu, noviny sú nositeľom dôležitých informácií a neskôr, po skončení svadby, milou spomienkou pre svadobných hostí. Súčasťou svadobných novín býva podrobný harmonogram svadby, dôležité informácie o jednotlivých bodoch programu, o pripravovanom občerstvení, ale nájdeme v nich aj množstvo zaujímavostí zo života novomanželov.

Tak, ako sa na správne noviny patrí, nemôže chýbať svadobný horoskop, vtipy o manželstve, bulvárne články plné pikošiek, rozhovor s nevestou a ženíchom, v ktorom odhalia niečo zo svojho súkromia a mnoho iného. To, čím svadobné noviny naplníte, je na vašom rozhodnutí. Čokoľvek , čo sa vám bude zdať vtipné a vhodné na uverejnenie, je vítané.

A ako by sme mohli zabudnúť na svadobnú krížovku. Urobte z nej interaktívnu zábavu, zapojte do nej hostí tým, že budú po odpovediach pátrať medzi sebou.

Svadobný fotoalbum

Jeden z nich vás zrejme bude čakať po svadbe a bude vytvorený z profesionálnych fotografií od vášho svadobného fotografa. Iný, a oveľa zaujímavejší ,vám môžu vytvoriť priamo hostia na svadbe. Ak ste sa rozhodli pre fotokútik, pripojte k nemu aj prázdny fotoalbum alebo veľkú knihu, do ktorej svadobní hostia môžu lepiť svoje fotografie spolu s odkazmi.

Vy už len hotový album dotvoríte kresbami, nálepkami alebo ho necháte tak, ako ho vytvorili hostia. V každom prípade, bude ďalšou z krásnych spomienok na váš deň. Ak máte rad tradičnejšie veci, zvoľte klasickú svadobnú knihu, do ktorej vám budú hostia vpisovať odkazy.

Svadobný program pre deti

Deti sú súčasťou každej svadby a to takmer bez výnimky. Pokiaľ očakávate na tej vašej svadbe väčší počet detí, je dobré pre nich pripraviť samostatný program. Odbremeníte tým rodičov, ktorí sa môžu nerušene zabávať a užívať si s vami svadobný večer. Deti taktiež ocenia, že budú mať pripravený svadobný program adekvátny ich veku. Pripraviť pre nich môžete detský kútik s hračkami, maľovankami alebo kreatívnymi hrami.

Náš tip: Ak je to čo i len trochu možné, doprajte deťom vlastnú pestúnku – niekoho, kto sa postará o ich zábavu a dohliadne najmä na tie najmenšie z nich.

Príprava svadobného programu a svadobných hier si vyžaduje dobrú organizáciu. Začnite preto s dostatočným predstihom plánovať, ako ten váš svadobný večer bude vyzerať. Diskutujte s rodinou aj priateľmi o tom, aké svadobné hry zaradiť do programu, čo je vhodné, a čo menej. Nechajte si poradiť a vypočujte budúcich hostí. Svadobný program by mal totižto zabaviť predovšetkým ich. Želáme vám veľa šťastia s jeho prípravou a samé pozitívne ohlasy!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *