Slávobrána na svadbu

Zvykne sa hovoriť, že pokrok nezastavíš a pri svadbe to platí niekoľkonásobne. Trendy sa menia každým rokom a to, čo bolo minulý rok trendom, už je tento rok absolútne zastarané. Pozrime sa dnes na jeden z hlavných ozdobných prvkov, používaný pôvodne na úplne iný účel. Slávobrána na svadbu je v súčasnosti kľúčovou dekoráciou, ktorá mladomanželom zaistí množstvo krásnych spomienok a jedinečných fotografií z ich svadobného dňa.

Slávobrána na svadbu – aký má význam a kde ju použiť?

Akým spôsobom, z akého dôvodu a ani kedy sa po prvý raz dostala slávobrána zo svojho pôvodného miesta až na samotnú svadbu, to sa už asi nikdy nedozvieme. V drvivej väčšine prípadov ju dnes nájdeme v priestore, kde si nevesta so ženíchom povedia svoje „áno“. Tam, kde si vyrieknu svoje svadobné sľuby, kde jeden druhému nastoknú svadobné obrúčky a kde sa prvýkrát pobozkajú ako novomanželia.

Okolo významu slávobrán sa vedú mnohé polemiky. Najväčší zmysel ale dávajú dva pomerne protichodné varianty. Prvým z nich je teória, že sa jedná o akýsi pomyselný oltár a odkazuje tak na tradičné cirkevné obrady. Druhou z teórií, oveľa prozaickejšou je, že ide o štýlovú dekoráciu, ktorá jednoducho dobre vyzerá a hodí sa do celého svadobného konceptu.

S akými tvarmi slávobrán sa na svadbe môžeme stretnúť?

V podstate môže mať akýkoľvek tvar. Dôležité je, aby bola konštrukcia dostatočne pevná. Najobľúbenejším tvarom je klasický obdĺžnik. Ten má, logicky, aj najlepšiu stabilitu. Čoraz častejšie sa však môžeme stretnúť s menej klasickými, za to oveľa odvážnejšími tvarmi.

V našej ponuke môžete nájsť dve slávobrány šesťuholníkového tvaru, tzv. hexagóny. Ak si zvolíte polovičný počet strán, vznikne vám trojuholníková konštrukcia, tzv. triangel. No a čo pre vás pripravujeme do budúcna? Ak tipujete kruhovú slávobránu, trafili ste do čierneho. Nasledovať by mohol klasický obdĺžnik a v zálohe máme aj zopár iných tvarov, ktoré si zatiaľ necháme pre seba!

Z akých materiálov je najčastejšie slávobrána vyrobená?

Aby sme zaistili dostatočnú pevnosť a stabilitu, najvyužívanejším materiálom na ich stavbu je určite drevo, prípadne ľahký kov. Čo sa týka samotnej konštrukcie, tá môže byť buď pevná, alebo naopak rozkladacia. Druhý variant má výhodu v tom, že jeho preprava a aj manipulácia je de facto bezproblémová.

Ak už ste sa rozhodli pre použitie slávobrány na vašej svadbe, využite ju zároveň ako pozadie na svadobné fotografie alebo ako hlavnú rekvizitu do vášho fotokútika!

Pokiaľ patríte k tým párom, ktoré majú radi originálne a netradičné veci, zožeňte starý rám z dverí a využite ho ako slávobránu. Alebo čo tak slávobrána z brezových vetvičiek? Nebojte sa byť jedineční a kreatívni!

Ako všetko správne skombinovať

Musíme si uvedomiť, že slávobrána ako taká je, a aj by mala byť dominantným prvkom celej svadobnej dekorácie. Všetko ostatné by malo už len dotvárať celkový dojem a svadobnú atmosféru. Či už hovoríme o kvetinovej výzdobe alebo o dekorovaných stoličkách pre svadobných hostí.

Čo hovoria tradície

Pozrime sa spoločne na to, ako to so slávobránami fungovalo v minulosti. Tradične sa táto konštrukcia na dedinách stavala v blízkosti nevestinho domu, prípadne ju postavili pri dome novomanželov. Symbolizovala tak slávnostnú bránu, ktorá víta novomanželov v ich novom spoločnom domove. Zároveň to bol spôsob, ako dedinčanom oznámiť, že sa chystá svadba. Takéto slávobrány môžeme zriedkavo vidieť aj dnes, pravdepodobnejšie ich ale nájdete na nejakej svadbe.

Nechajte sa inšpirovať!

Potrebujete sa trochu inšpirovať na vytvorenie vlastnej slávobrány? Skúste sa najprv spýtať vo svojom okolí kamarátok a ostatných neviest, či na svojej svadbe takúto slávobránu mali a požiadajte ich o fotografie. Zopár zaujímavých fotografií môžete nájsť aj u nás, v partnerskom Svetielkove, a akoby sme mohli zabudnúť na nekonečný zdroj inšpirácií, Pinterest! Využite všetky dostupné zdroje a vytvorte niečo unikátne, čo dodá vašej svadbe ten správny šmrnc!