Dress code: Viete, ako sa obliecť na svadbu?

Dostali ste pozvánku na svadbu a už niekoľko dní si lámete hlavu nad tým, ako sa správne obliecť? Ste presvedčený, že vo vašom šatníku sa nenachádza nič vhodné na takúto významnú udalosť? Pokiaľ sa budete riadiť podľa našich základných pravidiel, nemôžete nič pokaziť. Z času na čas sa vyžaduje aj konkrétny dress code, ale aj s tým si hravo poradíme.

V čom by mali vyraziť na svadbu dámy?

Prvé a základné pravidlo, ktorým sa dodnes riadi väčšina žien je, že biela farba patrí v tento deň len neveste. Ak si teda nechcete urobiť faux pas, vyhnite sa bielej farbe oblúkom.

Podľa nášho názoru by ste nemali vyberať ani iné svetlé odtiene šiat ako sú:

  • púdrová,
  • smotanová,
  • slonovinová kosť a podobne.

Niekedy môže nastať situácia, že si nevesta vyberie svadobné šaty v inej, netradičnej farbe. Nech už je to akákoľvek farba, odporúčame vyhnúť sa jej a prenechať túto farbu šiat naozaj len neveste.

Svetlejšie odtiene

Pokiaľ uvažujete nad konkrétnym odtieňom šiat, rozhodujúci je čas konania svadby. Pre svadby konajúce sa v dopoludňajších hodinách sa viac hodia svetlejšie odtiene. Ak sa ale svadba koná neskoro popoludní, a väčšia časť svadobného programu sa odohráva až vo večerných hodinách, nebojte sa zvoliť o niečo tmavšie odtiene. Pri formálnych svadbách konajúcich sa napríklad na zámku alebo v iných honosných priestoroch, zvoľte dlhé šaty.

Čierna farba

Tak, ako biela farba patrí neveste, jej opak, čierna farba a jej použitie na svadbe má tiež svoje zákonitosti. Niektoré ženy na ňu nedajú dopustiť. Iné tvrdia, že sa na takú udalosť, akou je svadba, absolútne nehodí. Eleganciu jej ale uprieť naozaj nemôžeme. Je teda na vašom zvážení, či sa budete v čiernych šatách ako hosť na svadbe cítiť príjemne.

Elegantný dress code

Okrem šiat môžete zvoliť na svadbu aj menej klasický, elegantný odev. Obľúbeným kúskom sú overaly, ktoré už môžete nájsť v rôznych strihoch a farbách. Jedinou nevýhodou je, že aj napriek tomu, že overal vyzerá naozaj krásne a mnohokrát dáva vyniknúť postave, je z jedného kusu a jeho vyzliekanie pri návšteve toalety môže spôsobiť nemalé komplikácie.

Preto tu máme tretiu možnosť: nohavicový kostým. Za posledné roky sa takmer vytratil zo svadobných sál, čo je škoda. Je elegantný, praktický a môže byť veľmi štýlový. Či už si vyberiete šaty alebo variáciu s nohavicami, vyberajte kvalitné a najmä pohodlné materiály. Čaká vás predsa len dlhý deň, zakončený zväčša zábavou až do neskorých nočných hodín.

Ako vhodne obliecť pánov?

Určite mnohé zo žien závidia mužom, že ich voľba oblečenia na svadbu je tak jednoduchá a jednoznačná. Oblek. To je voľba číslo jeden a predpokladáme, že sa na tom rokmi nič nezmení. Absolútnou klasikou je čierny oblek doplnený o čierne topánky a bielu košeľu. Košeľu môžete zvoliť aj v inej ako bielej farbe, vyhýbajte sa však príliš výrazným a tmavým farbám. Za čiernym oblekom je hneď v tesnom závese modrý oblek. Pôsobí menej formálne, môžete ho kombinovať aj so vzorovanými košeľami a výborne sa k nemu hodia hnedé topánky a doplnky.

Skúste experimentovať

Ak sa nebojíte experimentovať, siahnite po svetlejších oblekoch, možnosťou je aj kombinácia jednofarebných nohavíc a vzorovaného saka. Na záver nesmieme nespomenúť najformálnejší z variantov – smoking. Ten je určený na špeciálne príležitosti a radíme vám, informujte sa dopredu u budúcich manželov o vhodnosti jeho využitia.

Svadobné pierko by nemalo chýbať na žiadnej svadbe!

Dress code: Prispôsobte sa

O jednom univerzálnom oblečení na svadbu nemôže byť ani reč. Každá svadba je odlišná a aj od miesta jej konania závisí, aký typ oblečenia by ste mali zvoliť. Inak sa totiž oblečiete na svadbu v prírode (v takomto prípade najmä ženám odporúčame dobre si premyslieť výber obuvi), ktorá sa navyše koná v lete, a inak na svadbu konajúcu sa niekde na zámku v zime.

Ak si nie ste istý, spýtajte sa ženícha a nevesty. Niektoré svadby sú menej formálne a nie je nutný ani oblek. Mužom postačia elegantnejšie nohavice a košeľa, no a ženy nemusia prísť nevyhnutne len v šatách alebo nohavicovom kostýme. Dovolená je aj sukňa s topom.

Pozvánka môže napovedať veľa o dress code

Nie je to pravidlom, ale môže sa stať, že súčasťou svadobnej pozvánky bude aj informácia o odporúčanom dress code. Ak máte to šťastie a našli ste ju tam, máte doslova vyhraté. Nemusíte zbytočne premýšľať a predovšetkým sa obávať, či ste sa vhodne obliekli.

Na pozvánke sa môžete stretnúť s niekoľkými pojmami.

  1. Prvým z nich je Semi-Formal. Pri tomto type dress codu páni prídu v obleku a dámy si vyberú šaty alebo elegantnejší kostým. Pri farbách sa riadime najmä dobou konania svadby.
  2. Druhým pojmom môže byť Formal dress code. Ten už sa riadi určitými pravidlami. Môže sa podobať na Black Tie, rozdiel bude napríklad v chýbajúcej kravate.
  3. Black Tie dress codu prichádzajú páni v smokingu a dámy vo večerných róbach tmavších farieb.
  4. Od príliš formálnych dress codov sa posunieme k ďalšej možnosti – Coctail. Tu je voľba pre pánov jasná – tmavý oblek. Dámy predvedú svoje krivky v koktailových šatách.

Možností je neúrekom a voľba správneho oblečenia na svadbu je na vás. Odporúčame sa dopredu informovať u ženícha a nevesty pokiaľ si neviete rady a na pozvánke nie je dress code bližšie špecifikovaný.

A záverečné odporúčanie od nás: Nenechávajte výber oblečenia na poslednú chvíľu!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *