Mendelssohn a slávny svadobný pochod

Za zvukov tejto skladby už nejedna nevesta vkročila do kostola a o niekoľko minút na to spečatila pred oltárom svoj manželský zväzok. Nie nadarmo sa považuje za jednu z najikonickejších svadobných sprievodov. Ak práve plánujete svadbu, rozhodne by ste jej výber mali zvážiť. Svadobný pochod zložil v 19. storočí nemecký hudobný skladateľ Felix Mendelssohn-Bartholdy. Pri jej písaní dozaista ani len netušil, že sa stane najznámejšou svadobnou skladbou vôbec.

Felix Mendelssohn-Bartholdy

Felix Mendelssohn-Bartholdy patril k významným nemeckým skladateľom z obdobia romantizmu. Písaniu symfónií sa venoval už vo veku dvanástich rokov, nie je preto divu, že sa mu podarilo vytvoriť také majstrovské dielo, akým svadobný pochod bezpochyby je. Spočiatku bola táto skladba súčasťou predohry Shakespearovho Snu noci svätojánskej, postupom času sa z nej stalo ikonické dielo, ktoré nesmie chýbať na žiadnej svadbe. Skladateľ sa okrem iného počas svojho života usiloval aj o obnovu Bachovej a Schubertovej tvorby.

Židovský pôvod autora negatívne ovplyvňoval prijatie jeho diel zo strany verejnosti. Počas nacistického režimu boli jeho diela dokonca zakázané a nesmeli byť hrané. Jeho popularita tým ale nijako výrazne neutrpela, nakoľko bol obľúbeným najmä vo Veľkej Británii. Mendelssohnova popularita vo Veľkej Británii mohla súvisieť aj s jeho častými návštevami kráľovnej Viktórie a jej manžela, princa Alberta. Tí ho mali vo veľkej obľube.

Svadobný pochod a história skladby

Už počas skladateľovho života sa táto skladba stala súčasťou svadobných obradov. Nenasledovala tak osud mnohých skladieb od svetoznámych skladateľov, ktoré sa dočkali svojej slávy až po smrti autorov. Po prvý raz si toto dielo, ako hudobný doprovod počas svadobného obradu, vybrala Dorothy Carewová a Tom Daniel. Stalo sa tak v malom anglickom mestečku Tiverton, 2. júna roku 1847.

Ako sa zo svadobného pochodu stalo ikonické dielo

Ak by sme v histórii pátrali po momente, kedy došlo k výraznejšiemu zviditeľneniu Mendelssonovho svadobného pochodu, prišli by sme až do roku 1858. V tom čase, konkrétne 25. januára, zaznela skladba na kráľovskej svadbe v Londýne. Pre svoj svadobný obrad si ju vybrala vtedajšia princezná Viktória Sasko-Koburská, ktorá bola najstaršou dcérou kráľovnej Viktórie. Za muža si brala Fridricha Pruského – budúceho následníka nemeckého trónu. Od toho momentu až po súčasnosť zaznel svadobný pochod na tisíckach svadobných obradov.

Felix Mendelssohn-Bartholdy zomrel v roku 1847. Jeho dielo však dodnes nesie autorov odkaz a pripomína sa nám pri každej svadbe.

Predtým klasický svadobný pochod nesmel chýbať na žiadnej svadbe. V dnešnej dobe by na svadbe nemal chýbať fotokútik a instax!