Svadobný fotograf: Fotenie svadby od A po Z

Svadobné prípravy nevesty a ženícha, odobierka, svadobný obrad, prvý bozk novomanželov, hod kyticou, svadobné portréty. Toto všetko sú jedinečné okamihy spojené so svadbou a svadobným dňom, ktoré by mali byť zaznamenané. No nie každý fotograf ich aj vie správne zachytiť. Tušíte vôbec, čo obnáša práca svadobný fotograf?

Svadobný fotograf: výběr

Výber svadobného fotografa by ste si určite nemali nechávať na poslednú chvíľu. Tí najlepší z najlepších sú obsadení na dlhé mesiace dopredu. Času nie je nazvyš a preto hneď, ako budete vedieť kde a kedy sa bude konať svadobný obrad, začnite sa poohliadať aj po vašom svadobnom fotografovi.

Jedným z kritérií pri jeho výbere je portfólio. Dobre si prezrite jeho práce a svadby, ktoré doteraz fotil.

  • Je to presne to, po čom túžite?
  • Vyhovuje vám jeho štýl a spôsob zachytenia jedinečných okamihov?
  • Dokáže vyzdvihnúť na fotke presne to, čo očakávate?
  • Vie preniesť do fotografie emóciu danej chvíle?

Odpovedali ste na všetky otázky áno? Bookujte termín! Alebo nie?

Predtým, ako si zarezervujete fotografa na svadbu, informujte sa o sume za celodenné svadobné fotenie. Mohla by byť totiž mimo váš svadobný rozpočet. Niekedy je cena rozhodujúca, a aj keď sa vám jeho práca bez akýchkoľvek výhrad páči, rozpočet je pevne daný a nedovoľuje vám žiadne výdavky navyše.

Fotografa sme si vybrali a na rad prichádza deň D. Poďme sa spoločne pozrieť na momenty, ktoré by taký správny svadobný fotograf zaručene mal zachytiť.

Svadobné prípravy

Čudovali by ste sa, ale práca svadobného fotografa začína už oveľa skôr, ako vôbec začne svadobný obrad. Mal by totiž byť jedným z prvých ľudí, ktorý dorazí na svadbu. A to všetko preto, aby mohol zvečniť svadobné prípravy nevesty a neskôr aj ženícha. K týmto momentom patrí príprava svadobného účesu, vizáž nevesty, príprava svadobných šiat a u ženícha svadobného obleku.

Ako vybrať svadobné šaty?

Vrcholom príprav je obliekanie svadobných šiat. S tými neveste obvykle pomáha svadobná mama a nevestine kamarátky. Celý tento proces je plný emócii a práve tie by mal šikovný fotograf navždy zachytiť. Okrem samotných príprav nevesty a ženícha by mal fotograf zachytiť na fotkách aj všetko, čo sa deje naokolo.

Náš tip: Súčasťou svadobných príprav zvyknú byť družičky a družbovia. Dajte im do ruky polaroid a nechajte ich zvečniť tieto spoločné chvíle po svojom!

Ako zvečniť svadobné prípravy

Nezabudnite zachytiť prípravu

Kľúčové sú fotografie zachytávajúce nevestu a jej prípravy na veľký deň. Príprava vizáže nevesty, svadobného účesu, pripevňovanie svadobného závoja, obliekanie svadobných šiat. To všetko v obklopení svadobných družičiek a svadobnej mamy. Fotograf by mal vedieť zachytiť všetky emócie spojené s týmito prípravami. Častokrát sa totiž mieša dohromady smiech a dojatie.

Náš tip: Absolvujte pred svadbou stretnutie so svadobným fotografom, na ktorom si dohodnete pravidlá a poviete mu o vašich predstavách. Zároveň sa s fotografom trochu zblížite a uvidíte, či dokáže naplniť všetko, čo od neho očakávate.

A ako vyzerajú prípravy ženícha? Oveľa jednoduchšie, ako tie nevestine. Pri ženíchových prípravách sa zvykne zachytávať len jeho obliekanie do svadobného obleku. To by mal zrejme zvládnuť každý fotograf.

Najnáročnejšia časť celého fotenia – svadobný obrad

Možno to tak na prvý pohľad nevyzerá, ale svadobný obrad je naozaj z pohľadu fotografa to najnáročnejšie z celej svadby. Vystihnúť tie najlepšie momenty a zvoliť si správny uhol nie je vôbec jednoduché. Svadobný obrad prebieha celkom rýchlo a neraz ste mohli vidieť fotografa pobehovať z miesta na miesto. Nezriedka má pri sebe viac ako jeden fotoaparát, aby naozaj dokonale zachytil každý detail svadobného obradu.

Svadobný fotograf – Na čo sa zamerať?

Emócie sú to, čo chceme cítiť z každej fotografie. Preto je nesmierne ťažké, aby toto všetko dokázal zachytiť jeden človek. Moment, kedy nevesta vkročí do miestnosti a ženích ju prvý raz uvidí vo svadobných šatách. Nevesta ako kráča uličkou po boku otca svadobnému oltáru. Odovzdanie nevesty ženíchovi. Ich prvý pohľad do očí. To všetko sú dôležité momenty, ktoré by mali byť zachytené.

Nasleduje svadobný obrad a počas úvodných rečí má fotograf prvýkrát možnosť si trochu vydýchnuť. Vtedy môže využiť čas a pokúsiť sa urobiť zopár záberov svadobných hostí. Fotografie dojatých rodičov, súrodencov a svadobných svedkov sú rovnako dôležité, ako fotografie samotných novomanželov.

Koniec obradu je ale zase v réžii fotografa, kedy by mal zachytiť čítanie svadobných sľubov, výmenu prstienkov a prvý novomanželský bozk. Ak toto fotograf premešká, nevesta zaručene nebude nadšená. Na záver zostáva už len kráčanie uličkou bok po boku, hádzanie ryže a gratulácie od hostí.

Skupinové fotenie

Toto môže trochu pripomínať časy koncoročného školského fotenia, ale k svadbe to rozhodne patrí. Najprv hromadné fotenie so všetkými svadobčanmi, neskôr nasleduje fotenie skupiniek s nevestou a ženíchom. Rodina, súrodenci, svedkovia, kamaráti,…Vystriedajú sa všetci. A zatiaľ čo pre fotografa je to oddychová časť, pre novomanželov to môže byť veľmi unavujúce. Toto fotenie je ale z pohľadu fotografa väčšinou absolútne bezproblémové. Jedinou starosťou je vybrať vhodné pozadie na fotky. Ostatné už je len na jeho šikovnosti a rýchlosti.

Zároveň je to asi jediný moment, kedy fotograf dokáže sústrediť všetkých hostí na jednom mieste. Po príchode na svadobnú hostinu už je to oveľa náročnejšie, a preto sa zvykne skupinové fotenie organizovať ihneď po svadobnom obrade.

Svadobná hostina a krájanie torty

Všetky svadobné „povinnosti“ majú novomanželia za sebou, a tak prichádza na rad zábava. Od tohto momentu už sa fotografie nesú v oveľa uvoľnenejšom duchu. Po príchode do svadobnej sály nasledujú niektoré zo svadobných tradícii ako rozbíjanie taniera, spoločné jedenie polievky z jedného taniera a podobne. Ak sa to podarí fotografovi zachytiť, patrí to medzi milé spomienky na svadbu.

Dôležitým bodom svadobného programu býva aj spoločné krájanie torty. Najpodstatnejšie je zachytenie momentu zakrojenia do torty a prvý odkrojený kúsok. Ten by mal patriť novomanželom a spoločne by ho mali ochutnať. Nič zložité pre fotografa.

Po krájaní torty už má fotograf viac-menej voľnú ruku a fotí, čo uzná za vhodné, nakoľko začína voľná zábava doplnená o svadobné hry. To už je čas, kedy väčšina zhotovených fotografií predstavuje momentky zachytené počas večera.

Príležitosti na vtipné momentky ponúka aj svadobný kvíz pre novomanželov!

Hod kyticou musí byť svadobný fotograf zachytit

Pre nevestu a svadobčanov obrovská zábava, pre fotografa len moment, ktorý trvá pár sekúnd. Preto je aj veľmi náročné jeho zachytenie. Fotograf by mal ideálne stihnúť odfotiť nevestu, ako hádže kyticu, a zároveň aj hlúčik slobodných žien, ako sa ju snažia chytiť. No a na záver aj tú jednu jedinú šťastnú, ktorej sa to podarilo. Opäť skvelá príležitosť na nečakané momentky.

Ak ste skúsený fotograf, dokážete z tohto momentu vyťažiť maximum a vytvoríte krásnu spomienku pre svadobčanov.

Prvý tanec novomanželov

Súčasťou svadobného programu je aj prvý tanec novomanželov. V posledných rokoch sa stretávame aj s jeho modernejšou verziou, tanca s prskavkami. Prvý novomanželský tanec môže mať rôzne podoby. Niektoré páry si vyberú ako hudobný doprovod pomalú romantickú baladu a v jej tónoch sa ladne pretancujú celou svadobnou sálou. Iní si vyberú niečo oveľa odvážnejšie, rytmickejšie a spoločne si vopred nacvičia svadobnú choreografiu. Tu už ide viac o zábavu ako o zachytenie romantickej chvíle. Informujte sa dopredu u nevesty a ženícha, ktorý variant zvažujú a dôkladne sa pripravte.

Veľmi obľúbenou súčasťou programu je v posledných rokoch fotenie tanca s prskavkami. Musíme uznať, že keď sa zotmie, rozžiaria sa svetielka a svadobčania dostanú do rúk zapálené prskavky, ide o čarovný moment. Tanec novomanželov tak dostáva úplne iný rozmer ak je v obklopení svadobčanov s prskavkami.

Aj keď má každý z nás inú predstavu o tom, ako by malo vyzerať fotenie svadby, je dôležité podotknúť, že je potrebné dodržiavať určité zákonitosti. Ako skúsený fotograf ale isto viete, ktoré momenty by v svadobnom albume zaručene nemali chýbať. Nie je to jednoduchá práca, ale spokojné tváre novomanželov po zhliadnutí ich svadobného albumu stoja naozaj za tú námahu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *