Alkohol na svadbu: Koľko treba pripraviť?

Vzhľadom na to, že svadba býva veľkou spoločenskou udalosťou, väčšinou na nej nechýba ani alkohol. Každý z nás má však rád niečo iné, preto môže byť zložité vybrať univerzálny základ, z ktorého si vyberie každý. Len ťažko sa dá totiž odhadnúť, čo budú hostia v tento deň piť. Ponúka sa však niekoľko tipov, ktoré vám výber alkoholu na svadbu uľahčia.

Prispôsobte sa svadbe

Je však niekoľko faktorov, ktoré ovplyvnia to, aký alkohol sa bude piť. Jedným z nich je ročné obdobie, v ktorom svadbu organizujete. V zime sa totiž môže hodiť varené víno, ktoré hostí zahreje. Do teplého počasia sa však vôbec nehodí. Rovnako tak v zimnom období hostia zrejme neocenia drinky.

V lete potom naopak, dopyt po drinkoch býva pomerne vysoký, chýbať nesmie ani pivo a víno, ktoré je v takom počasí tiež obľúbené.

Na druhej strane pri skutočne vysokých teplotách zrejme nebudete potrebovať veľké množstvo tvrdého alkoholu. Preto je potrebné zvážiť, v akom období sa hostina koná, a tak  podľa toho prispôsobiť aj výber alkoholu. Jedným z ďalších faktorov je potom aj téma svadby – niekedy sa jej dá výber alkoholu na svadbu prispôsobiť.

Náš tip: Ak totiž plánujete napríklad námornícku svadbu, rozhodne by vám nemal chýbať rum.

alkohol na svadbu
alkohol na svadbu

Aký alkohol na svadbu?

Rozhodne by vám nemal chýbať prípitok, pretože ten si dá väčšina hostí. Zvoliť môžete šampanské či sekt, v tomto ohľade si hostia väčšinou nevyberajú, pretože dostanú pohárik do ruky rovno pri prípitku. Alternatívou je potom sladký aperitív.

Základom je potom pivo a víno, ktorého by mal vždy byť dostatok.

Ak nemáte odhad, koľko toho hostia môžu vypiť, nechajte si poradiť napríklad od cateringovej agentúry. Tí totiž majú prehľad o tom, koľko alkoholu bude treba, navyše vám môžu pomôcť aj s konkrétnym výberom. Množstvo alkoholu treba prispôsobiť tomu, koľko bude konzumentov. Odčítajte od počtu hostí deti, vodičov a abstinentov.

Záleží aj na tom, ako dlho má svadba trvať. Spotreba alkoholu totiž bude značne vyššia, ak hodláte oslavovať až do noci. Piva väčšinou stačí iba jeden druh, pri víne by ste potom mali zastúpiť červené aj biele. Nezabudnite víno prispôsobiť svadobnému menu.

Pokiaľ teda neplánujete svadbu pre výhradných abstinentov, tak alkohol bude určite jednou z položiek zoznamu vecí, ktoré je potrebné na svadbu zariadiť.

Destiláty

Klasikou sú aj destiláty, ktoré sú na svadbe s obľubou popíjané. Záleží len na vás, či zvolíte rum, whisky alebo niečo iné, chýbať by nemal jeden číry nápoj. Voľba značky už je potom individuálna, najmä podľa toho, aký veľký rozpočet na alkohol máte.

Náš tip: Čo sa rumu týka, nemal by v bare chýbať jeden tmavý a jeden biely druh rumu.

Ponuka je rozmanitá, záleží teda len na vašich požiadavkách. Whisky sa na svadbe toľko nevypije, je však dobré aspoň jeden druh zakúpiť. Veľakrát sa totiž tiež využíva do miešaných nápojov. Ďalšou klasikou je vodka, obľúbená je aj slivovica. Snažte sa zistiť, čo hostia pijú, aby ste im mohli prispôsobiť výber.

Pred svadobným príhovorom si pokojne dajte panáka!

Likéry

Poslednou kategóriou alkoholu, ktorý sa hodí na svadbu, sú likéry. Tie sú aromatickejšie, a tak môžu byť žiadanejšie ako ostré destiláty. Na svadbu väčšinou nebýva kupovaný drahší alkohol, obľúbenou klasikou sú preto Fernet a Becherovka.

Alkohol na svadbu výber

Na popoludňajšie popíjanie sú obľúbené skôr miešané drinky ako tvrdý alkohol. Nie je však potrebné zostavovať zložitý nápojový lístok. Len ťažko totiž budete zháňať potrebné suroviny a človeka, ktorý za barom bude miešať desiatky či stovky drinkov. Zamerajte sa preto skôr na niečo jednoduché. Základom väčšinou býva vodka, rum či whisky. Tento alkohol potom môžete doplniť colou alebo džúsom. Uspokojíte tak chute mnohých hostí bez toho, aby ste sa museli trápiť zariaďovaním zložitých drinkov.

Náš tip: Vyzdobte svadobné stoly tak, aby sa hostia pri nich cítili príjemne!

Na svadbe väčšinou nenájdeme prémiový alkohol, ale výber záleží len na vás. Či si vystačíte hlavne s pivom a vínom v kombinácii s niekoľkými destilátmi, alebo hľadáte niečo na vyššej úrovni. Veľakrát však na svadbe pitie nie je také kľúčové, preto si pravdepodobne vystačíte so základnou ponukou, v ktorej si každý nakoniec nájde to svoje.

Slivovica, alebo voda?

Alkohol má na svadbách na Slovensku pevné miesto a je s ním spojená aj jedna známa tradícia, ktorú môžu novomanželia absolvovať tesne potom, čo napríklad rozbijú taniere, alebo ženích prenesie nevestu cez prah. Touto tradíciou je vypitie panáka na ex, keď však neviete, či v tom vašom je slivovica, alebo voda. Kto sa posilní alkoholom a kto sa iba napije trochu vody, určí náhoda.

A aký alkohol na svadbu vyberiete vy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *