Výročie svadby – viete, aké výročie vás najbližšie čaká?

Po narodeninách a meninách je výročie svadby jedným z tých dátumov, ktorý by ste si rozhodne mali zapamätať. Či už ho ako pár oslavujete, alebo nie, musíte uznať, že patrí k významným dňom. Viete však, aká svadba sa napríklad oslavuje po 10 alebo 20 rokoch manželského spolužitia? Začítajte sa spolu s nami a zistite, aké výročie vás najbližšie čaká.

Bavlnená svadba – 1 rok

Prvý rok manželstva utečie ako voda, zvyčajne si ani nestihnete uvedomiť, že od vašej svadby ubehlo toľko času. Prvý rok je obvykle rokom, kedy si užívate vzájomné spolužitie, všetky problémy idú bokom, a láska z vás srší na každom kroku. Možno aj preto sa prvé výročie označuje ako bavlnená svadba. Všetko by totiž malo byť ako v bavlnke.

Ak ste sa nechali inšpirovať našimi svadobnými hrami, tak vám v tomto období pravdepodobne skončil aj váš posledný benefit z hry 12 mesiacov.

Papierová svadba – 2 roky

Väčšina novomanželov tvrdí, že život dva roky pred svadbou a dva roky po svadbe bol diametrálne odlišný. Po druhom roku manželstva už môžu prísť väčšie zmeny. Nové bývanie, príchod potomkov,… Už nie ste čerství novomanželia a pomaly sa vytráca eufória z niečoho nového, nepoznaného. Pri premýšľaní, čo by bolo vhodným darčekom k papierovej svadbe môžete zaloviť napríklad v kníhkupectve a zaobstarať vášmu partnerovi praktický papierový diár.

Zaujímavosť: Vedeli ste, že sa prvé a druhé výročie svadby v Poľsku označuje presne naopak?

Kožená svadba – 3 roky

Po troch rokoch spolužitia oslávite svadbu koženú. Pôvod tohto označenia sa nám nepodarilo vypátrať, ale odvážime sa tipnúť si, že by to mohlo mať spojenie s koženým remeňom. A teda, že po 3 rokoch by váš vzťah a vaša rodina mala byť pevná, odolná a trvácna ako kožený remeň. Uvedomujete si, že v treťom roku prekonáte pomyselnú hranicu 1000 dní? Musíme ale spomenúť aj jeden smutný fakt, že tohto výročia sa mnoho párov nedočká. Rozvodovosť v Slovenskej republike je stále relatívne vysoká a veľa párov sa rozvedie práve počas prvých troch rokov manželstva.

Kvetinová svadba – 4 roky

Už názov vám trochu napovedá, aký darček by ste mohli kúpiť svojej manželke na toto výročie. Po 4 rokoch si určite zaslúži poriadne veľkú kyticu kvetov. Alebo čo tak zaobstarať si živý kvet v kvetináči, o ktorý by ste sa mohli spoločne starať rovnako, ako o váš vzťah?

Drevená svadba – 5 rokov

Prvá päťročnica je za vami. Je to pomerne zlomový moment. Ste v polovici cesty k vašej prvej dekáde. Váš vzťah už je dostatočne vyzretý, prekonali ste už zopár manželských nezhôd a vyriešili spoločne nejeden problém. Hor sa do ďalšej päťročnice!

Výročie svadby

Cínová svadba – 10 rokov

Máme to tu. Prvé okrúhle výročie. Ako manželský pár máte za sebou dlhú cestu. Predpokladáme, že ste už po 30-ke, pravdepodobne už máte aj deti. Spoločne bilancujete, čo ste za tých 10 rokov zažili, čo sa vám podarilo vybudovať, kam ste sa ako pár posunuli. Zároveň sa pozeráte do budúcnosti na to, čo vás čaká v ďalších desiatich rokoch, na čo sa môžete tešiť a aké prekážky by vás mohli postretnúť. Toto výročie je teda viac-menej o akomsi bilancovaní.

Porcelánová svadba – 20 rokov

Prečo názov porcelánová svadba? Že by narážali na jeho krehkosť? V minulosti sa tradovalo, že po 20 rokoch bolo potrebné komplet vymeniť svadobný porcelán. Bolo to tak aj s manželstvom? Ťažko povedať. Je však obdivuhodné, ak váš vzťah vydrží až do tohto bodu, a budete môcť spoločné osláviť porcelánovú svadbu. Ak sa obzriete za seba, čo všetko ste za tých 20 rokov dokázali, čo ste ako pár prekonali, a ako vás to neuveriteľne posilnilo a stmelilo, toto výročie si naozaj zaslúži poriadnu oslavu.

Strieborná svadba – 25 rokov

Štvrťstoročie v manželstve? Znie to naozaj neuveriteľne, ale sú páry, ktoré sa dočkajú aj oslavy 25 rokov v manželstve. Takéto významné výročie si zaslúži už aj poriadny darček! Ak patríte k dobrodružným párom, doprajte si spoločný darček v podobe wellnessu, dovolenky alebo nejakého zážitku. Ak chcete naopak prekvapiť partnera, poobzerajte sa po pekných hodinkách, šperku alebo drahšom kuse oblečenia.

Zlatá svadba – 50 rokov

Prešlo ďalších 25 rokov od vašej porcelánovej svadby a vy ste stále spolu? Tak to vám úprimne gratulujeme k zlatej svadbe. V dnešnej dobe je to naozaj výnimočné, keď manželský pár oslávi takéto významné výročie. A mnohí vám určite v dobrom závidia manželstvo, ktoré vás priviedlo až sem. Tu už o veľkej láske nie je najmenších pochýb.

Výročie svadby

Platinová svadba – 70 rokov

Aby ste mohli osláviť platinovú svadbu, musíte mať po svojom boku bez debaty lásku svojho života. Inak sa to ani nazvať nedá. 70 rokov je úctyhodný vek v živote človeka. Ale ak to je navyše 70 rokov manželského spolužitia, je to o to viac obdivuhodné. Deti už máte odrastené, v rodine už pribudli aj vnúčatá. Prežili ste nádherný život po boku vášho partnera. Oslávte to ako sa patrí.

Stručný prehľad

Nižšie nájdete prehľadnú tabuľku s jednotlivými výročiami svadby. Nájdete tam aj to svoje, ktoré vás najbližšie čaká?

Roky od svadby Názov

1                                             bavlnená svadba

2                                             papierová svadba

3                                             kožená svadba

4                                             kvetinová svadba

5                                             drevená svadba

6                                             železná svadba

7                                             vlnená svadba

8                                             bronzová svadba

9                                             hlinená svadba

10                                          cínová svadba

11                                           oceľová svadba

12                                           hodvábna svadba

13                                           čipková svadba

14                                           slonovinová svadba

15                                           krištáľová svadba

20                                           porcelánová svadba

25                                           strieborná svadba

30                                           perlová svadba

35                                           koralová svadba

40                                           rubínová svadba

45                                           zafírová svadba

50                                           zlatá svadba

55                                           smaragdová svadba

60                                           diamantová svadba

65                                           kamenná svadba

70                                           platinová svadba (briliantová)

75                                           nebeská svadba (korunovačná)

80 a viac                              multi-platinová

Slávne manželské páry a a ich výročie svadby

Na záver sme si pre vás pripravili niekoľko párov, ktorých manželstvo rozhodne stojí za zmienku!

David a Victoria Beckham – 26. výročie svadby

Už neuveriteľných 26 rokov trvá manželstvo celosvetovo známeho futbalistu Davida Beckhama a bývalej Spice girl Victorie Beckham. Na začiatku ich vzťahu by zrejme nikto netipoval, že to dotiahnu tak ďaleko. Teraz už však s istotou môžeme povedať, že sú jedným z najstabilnejších párov šoubiznisu. David s Victoriou sa zosobášili na Deň nezávislosti, 4. júla 1996. Vychovali 4 krásne deti, troch synov a jednu dcéru.

Barack a Michelle Obama – 30. výročie svadby

Jeden z ostro sledovaných párov sveta, Barack a Michelle Obama oslávili tento rok 30. výročie svadby. Ich svadba sa konala 3.10.1992. Tipovali by ste, že tento slávny pár šiel na prvé rande na zmrzlinu? Kde sa konalo to vaše prvé rande?

Kráľovná Alžbeta II. ako posledné oslavila 74. výročie svadby

Kráľovná Alžbeta II. bola najdlhšie žijúcim a zároveň aj najdlhšie vládnucim britským panovníkom. Vládla neuveriteľných 70 rokov. Jej manželstvo s princom Filipom trvalo dokonca o 4 roky dlhšie, nádherných 74 rokov. Keď mala kráľovná Alžbeta II. 13 rokov, po jednom zo stretnutí s princom Filipom vyhlásila, že sa zaľúbila a budúci kráľovský pár si začal vymieňať listy. O 8 rokov neskôr boli oficiálne oznámené ich zásnuby. Vychovali spolu 4 deti, troch synov a jednu dcéru.

Mária a Jozef Kunajovci – 77. výročie svadby

Pre väčšinu z nás pôjde o absolútne neznáme mená. Ide však o českých rekordmanov zapísaných v Českej knihe rekordov, a to práve vďaka dĺžke ich manželstva. To trvá, k dnešnému dňu, už neuveriteľných 77 rokov.

Dúfame, že vám náš článok poslúžil ako pomôcka pri hľadaní toho vášho nadchádzajúceho výročia svadby, a že vás inšpirovali aj svetové manželské páry. No a ak vás najbližšie čaká niektoré z významných výročí svadby a plánujete jeho oslavu, neváhajte sa pozrieť aj na naše svetielka, ktoré vám dokonale dotvoria romantickú atmosféru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *