Svadobný zasadací poriadok

Určite nám dáte za pravdu, že plánovanie svadby a svadobnej hostiny dá zabrať. Jednou z mnohých úloh je aj vytvorenie zasadacieho poriadku. Aj napriek tomu, že nejde o nevyhnutnosť, bez ktorej by sa svadobná hostina nezaobišla, verte nám, že zasadací poriadok mať chcete. Ušetrí vám mnoho stresu, chaosu a zbytočných otázok hostí. Ale ako na to?

Základné pravidlá etikety

Na úvod sa pozrime na to, čo nám vraví etiketa. Existuje niekoľko základných pravidiel, na dodržaní ktorých by ste si mali dať záležať. Prvým a najzásadnejším je usadenie nevesty a ženícha. Novomanželia by mali sedieť v čele stola, pričom nevesta by mala byť usadená po ženíchovej pravici. Zároveň by mal mať manželský pár výhľad na vchod do miestnosti. 

Ďalší v poradí sú rodičia novomanželov. Možno sa vám to bude zdať prekvapujúce, ale rodičia nevesty by mali sedieť vedľa ženícha a naopak, ženíchovi rodičia po boku nevesty. Po pravici nevesty bude sedieť otec ženícha a následne ženíchova mama. Ženích bude mať po ľavej ruke mamu nevesty a vedľa nej bude nevestin otec. Pri usádzaní nesmieme zabudnúť ani na iných dôležitých hostí, akými sú napríklad svedkovia. Tých usadíme vedľa svadobných rodičov.

Nezabudnite na vhodné osvetlenie svadobného stola!

Ostatných hostí už usádzame podľa uváženia. Dodržiavajte však pravidlo striedania mužov a žien. Mladších hostí sa odporúča usadiť spoločne do vzdialenejších častí svadobnej tabule.

Alternatívne riešenia

Nie vždy je možné dodržať všetky stanovené pravidlá a budúci manželia sa musia pri plánovaní uchýliť k nejednému kompromisu. Jedným z problémov zvyknú byť rozvedení rodičia, ktorí navyše prichádzajú na svadbu so svojimi novými partnermi. V takom prípade, ak nie je možné oboch rodičov posadiť bezprostredne vedľa novomanželov, je vhodným riešením usadenie na opačné strany stola. Jeden z rodičov bude, spolu so svojím partnerom, sedieť po pravici novomanželov, zatiaľ čo druhý po ich ľavici. Ak vám to priestor nedovoľuje, pokúste sa s rodičmi nájsť vhodný kompromis, ktorý bude všetkým vyhovovať a nespôsobí zbytočné problémy a nezhody v svadobnej sále.

Zasadací poriadok by mal pamätať aj na deti. Posaďte ich spolu, aby si mali čo povedať!


Zasadací poriadok môže mať jasné pravidlá!

Na každej svadobnej hostine nájdeme aj niekoľko detí. Ich usadenie môže taktiež spôsobiť nemalé komplikácie. Dôležité je mať k dispozícii dostatok priestoru na detskú stoličku, prípadne na odloženie detského kočíka. Pri vytváraní svadobného poriadku myslite preto aj na tento aspekt.

Zasadací poriadok a rozmiestnenie stolov

Pokiaľ plánujete veľkú hostinu, nezaobíde sa to bez viacerých organizačných náležitostí, ktoré vám celý priebeh výrazne zjednodušia. Začnime samotným rozmiestnením a usporiadaním stolov. Ako inšpiráciu môžete použiť internet, kde nájdete desiatky šablón zasadacieho poriadku. Na úvod si vyberte dva či tri typy a skúste každý z nich aplikovať priamo v svadobnej sále. Nie vždy je totiž riešenie, ktoré sa vám najviac páči aj vhodné pre daný typ miestnosti.

Rozloženie stolov býva rôzne. V našich končinách sa najčastejšie stretávame s usporiadaním do tvaru písmena T, U alebo I. Medzi obľúbené usporiadania patria aj kruhové alebo obdĺžnikové, pokročilejšie sú už rôzne kombinácie uvedených typov.

V prípade viacerých stolov odporúčame ich očíslovanie. Po príchode hostí tak jednoducho usmerníte každého hosťa k jeho stolu podľa prideleného čísla. Absolútnou nevyhnutnosťou sú taktiež menovky pre hostí.

Výborným tipom je aj umiestnenie vytlačeného zasadacieho poriadku na veľkú tabuľu ku vchodu do miestnosti. Každý z hostí si tak môže pri príchode sám skontrolovať svoje miesto a usadiť sa. V prípade veľkej hostiny je to naozaj veľký pomocník.

Na vytvorenie zasadacieho poriadku si vyhraďte dostatočný čas a nenechávajte to na poslednú chvíľu. Zamyslite sa nad možnými problémami, ktoré môžu vzniknúť, nezabúdajte na usadenie detí a starších, a na to, aby mal každý z hostí dostatočný priestor a nemusel pri odchode od stola vyrušovať ostatných hostí. Nezabúdajte ani na vytvorenie priestoru pre náhodných hostí, kamarátov, ktorí zvyknú prísť v neskorších hodinách zablahoželať novomanželom.

Veríme, že pri dodržaní našich rád a tipov bude pre vás tvorba zasadacieho poriadku oveľa jednoduchšia, prehľadnejšia a príjemnejšia. Plánovanie a príprava svadby by mala totiž byť radosťou a nie starosťou. Užite si ju teda čo možno najviac. A majte pekné fotky!

Jeden komentár k “Svadobný zasadací poriadok”

  1. Spätné upozornenie: Korkovné - instaxpozicovna.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *