Svadobný špalier: Ako vyzdobiť uličku a čím zasypať novomanželov?

So svadbou sa spája celý rad tradícií, mnoho z nich s obľubou pretrváva do dnešnej doby. Za spomenutie určite stojí takzvaný svadobný špalier, novomanželia prechádzajú uličkou tvorenou svadobnými hosťami. Často je táto tradícia obohatená o ďalšie drobnosti, ktoré robia tento zážitok ešte lepší. Ako má taká svadobná ulička teda správne vyzerať?

Svadobný špalier

Svadobný špalier je tvorený dvoma radmi ľudí, ktorí novomanželom majú lemovať cestu. V podstate ide o symbol na ich cestu spoločným životom do budúcnosti.

  • Podľa tradície totiž úspešný priechod novomanželov špalierom až na koniec znamená aj úspešný manželský život.
  • Niekedy svadobčania vytvárajú v uličke určité prekážky, pretože budúce spolužitie novomanželov môžu stretnúť komplikácie.
  • Hostia navyše pre šťastie na novomanželov hádžu napríklad ryžu, avšak používajú sa aj iné alternatívy.

Len čo nevesta so ženíchom prídu na koniec uličky k svadobnému oltáru, táto tradícia je úspešne dokonaná a čaká ich šťastný spoločný život.

Svadobný špalier organizácie

Správne usporiadanie špaliera má svoje určité pravidlá. Aby bola organizácia jednoduchšia, hodí sa dodržiavať vstup do svadobných priestorov v určitom poradí. Uľahčuje to tak obsadenie všetkých podstatných miest a skracuje to potrebný čas. Vo výsledku však záleží iba na vás, ako si všetko prispôsobíte podľa štýlu vlastnej svadby a potrieb. Najčastejšie ako prvá vchádza nevesta a jej otec, nasleduje ženích so svojou matkou. Následne by v poradí mala byť matka nevesty a otec ženícha, ďalej svedkovia a družičky. Potom je rad na ostatných príbuzných, v závere potom prichádza zvyšok hostí.

Z obradu sú vždy najkrajšie fotografie!

V niektorých prípadoch je špalier tvorený tak, že hostia najprv vytvoria uličku, ktorou následne svadobčania môžu prejsť. V takom prípade najskôr prichádza ženích a jeho matka, potom svedkovia, družičky a nakoniec nevesta so svojím otcom.

Svadobná ulička môže byť niekedy veľmi úzka, všetci hostia tak musia dávať pozor hlavne na šaty nevesty!

Odchod z priestorov

Aby bola celá udalosť dobre organizovaná, hodí sa určiť dané pravidlá aj na odchod zo svadobných priestorov. Najčastejšie ako prvý odchádza novomanželský pár, za ním matka ženícha a otec nevesty. Nasledujú družičky, svedkovia s partnermi a potom ostatní svadobčania. Ponúka sa však aj ďalšie riešenie.

Druhou možnosťou je zvoliť opačné poradie, to sa využíva hlavne v prípadoch, keď svadobčania stavajú pre nevestu a ženícha slavobránu.

Vhodné prvky pre svadobný špalier

Ako už bolo spomenuté, v špalieri je často hádzaná ryža, ktorá má symbolizovať šťastie pre novomanželov. Predtým boli namiesto ryže používané aj iné veci, napríklad orechy, cukríky či napríklad šošovica. Dnešná doba však prináša oveľa viac možností. Ak však svadbu organizujete vo vnútorných priestoroch, vždy sa najskôr uistite, či je možné niečo vôbec hádzať. Pokiaľ máte svadbu v kostole, bude prechod uličkou podstatne komornejší.

Náš tip: Prípadnou alternatívou je často aj bublifuk, ten nezanecháva neporiadok.

Ak si však chcete užiť farebné a veselé ozdoby, zvoľte konfety či stužky. Tie sú pôsobivé a rozvíria atmosféru. Prípadne sa používajú aj okvetné lístky, ideálne z kvetov, ktoré sú obsiahnuté vo svadobnej kytici.

Organizátor sprievodu

Ak chcete mať na svojej svadbe špalier, nájdite si s dostatočným predstihom niekoho, kto sa postará o jeho organizáciu. Ženích s nevestou si totiž môžu naplánovať, ako chcú, aby špalier prebiehal, avšak vo svadobný deň už nebudú mať priestor na organizovanie a usporiadanie hostí. Preto sa hodí mať poruke niekoho, kto sa o to postará.

Presne poradie vie aj prípadný koordinátor svadby

Najčastejšie je špalier organizovaný svedkom či priamo svadobným koordinátorom. Ak si neviete rady, ako všetko usporiadať, môže vám poradiť matrikár, ktorý má už mnoho skúseností.

Praktické tipy navyše môže mať aj fotograf, neváhajte ho preto požiadať o pomoc.

Možností, ako by mala vyzerať správna svadobná ulička, je celý rad, preto je potrebné vybrať si to najlepšie riešenie podľa podmienok a možností, ktoré máte. Rozhodne ide o krásnu tradíciu, ktorú si užijú novomanželia aj svadobčania.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *