Svadobné filmy – snímky, ktoré by ste si nemali nechať ujsť

Svadobné filmy: malý filmový žáner, ktorý je často spracovaný ako romantická komédia, avšak niekedy sa nevyhne ani prvkom drámy či hororu. Spracovanie týchto filmov je rôzne, mnohokrát sa nedrží určitého deja, ale sú oddané skôr emóciám, autenticite a pravde. Niektoré by vám rozhodne nemali uniknúť.

Lovingovci (Zakázaná láska)

Filmy zamerané na svadbu často smerujú k veľkému finále – svadobnému dňu. Vo filme Lovingovci je to však naopak. Na začiatku filmu sa medzirasový pár Richard a Mildred Lovingovci vezmú počas nenápadného obradu vo Washingtone. Potom zamieria domov do Caroline County vo Virgínii, kde sa začína boj o ochránenie si svojej lásky. Čakajú ich problémy so zákonmi, súdnymi procesmi, väzením a rasizmom, ktoré im bránia, aby zostali spolu.

Emma

Celý príbeh sa odohráva v duchu Jane Austenovej z 19. storočia a točí sa okolo manželstva – nájsť nápadníka, zaistiť zásnuby a nakoniec si povedať svoje „áno.“ Ide o adaptáciu klasického rovnomenného románu. Dočkáme sa dvoch veľkolepých svadieb: jedna je slečny Taylorovej, druhá potom hlavnej hrdinky Emmy – dohadzovačky, ktorá sa snaží zvádzať ľudí dohromady a dostať ich až k oltáru. Nič však nie je také jednoduché, ako sa aj vo filme neskôr ukáže.

Palm Springs

Skôr než romantiku prináša Palm Springs množstvo zábavy. Ide o komédiu, v ktorej je háčik – časová slučka. Dvaja svadobní hostia uviazli v časovej slučke a prežívajú ten istý svadobný deň stále dookola. Môžu urobiť čokoľvek bez toho, aby to malo následky. Vymýšľajú tak stále šialenejšie nápady, ktoré rozhodne pobavia. A nechýba, samozrejme, ani štipka romantiky.

Ali sa žení

Ali sa žení je premyslený autobiografický klenot, ktorý čerpá z vlastných skúseností scenáristu. Film sa začína tým, že ženích v smokingu ide na traktore a potom narazí do policajného auta. Tým sa ale groteska z väčšej časti končí. Úprimný a zároveň vtipný náhľad do života Aliho, irackého imigranta žijúceho v moslimskej komunite v Melbourne. Zápletka spočíva v dohodnutej svadbe, Ali sa však zamiluje do inej ženy.

Svadby podľa Mary – takzvané klasické svadobné filmy

Romantická komédia Svadby podľa Mary sa drží pôvodných pravidiel tohto žánru. Ide o film plný romantiky, emócií, ale nechýba ani zábava. Odštartoval tak jedinečnú éru romantických komédií. Svadobná koordinátorka Mary Fiore sa zamiluje do ženícha jednej zo svojich klientok.

Svadobný plán

Šaty sú vybrané, menu a zoznam hostí pripravený – je tu len jeden problém: hlavná hrdinka (Michal) už nemá ženícha. Mesiac pred ich veľkým dňom sa Michal dozvie novinku, ktorú žiadna nevesta nechce počuť: že ju jej muž nemiluje. Hrozné, áno, ale toto je predsa komédia – a hebrejský film spisovateľa a režiséra Ramy Burshteina prekypuje dôvodmi na smiech. Michal si je totiž istá, že s pomocou Boha sa jej podarí nájsť nového manžela, a tak začína s hľadaním toho pravého.

Svadobné filmy patria spravidla medzi milé komédie, ktoré pobavia. Zároveň však často ponúkajú hlbší náhľad na túto tému. Ide o skvelú príležitosť, pri ktorej môžete zrelaxovať – napríklad pri plánovaní vlastnej svadby.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *