Rozpočet: Kde usporiadať svadbu levno?

Svadba je výnimočná udalosť v živote muža a ženy. Nebudeme si klamať, mnohé z nás žien odmalička snívajú o rozprávkovej svadbe. Chceme sa aspoň jeden deň cítiť výnimočne a ako princezné. Naše sny nám ale rýchlo môže prekaziť realita a v momente, ako začnú prichádzať prvé výdavky na svadbu, sa náš sen razom rozplynie. Svadobný rozpočet je stanovený a vy sa musíte v niektorých veciach chtiac-nechtiac uskromniť.

Škrty v rozpočte môžu ovplyvniť aj jednu z najdôležitejších svadobných položiek – miesto konania svadby. Výber vhodného miesta môže zachrániť svadobný rozpočet

Ujasnite si priority

Je pre vás miesto konania svadby naozaj tak dôležité? Ste ochotní obetovať niečo iné na úkor vášho vysnívaného miesta? Dobre o tom popremýšľajte. Svadobná hostina sa môže konať aj v menej honosnom priestore, ktorý použitie vhodnej svadobnej výzdoby zmení na nepoznanie. A za ušetrené peniaze si doprajete napríklad luxusné svadobné menu.

Majte oči otvorené

Skúste sa poprechádzať po vašom meste a dobre si všímajte okolie. Nenájdu sa u vás miesta, ktoré primárne nie sú síce určené na konanie svadieb, ale vy si tam svadbu viete predstaviť? Neváhajte sa informovať u majiteľov o možnostiach prenájmu priestoru. Možno budete prekvapení ochotou a aj celkovou sumou za prenájom.

Zamierte rozpočet do okolitých dedín

Určite nám dáte za pravdu, že priestory vo veľkých mestách sú nielenže neustále obsadené, ale sú aj poriadne drahé. Vyberte sa teda do okolitých dedín a menších miest a skúste pohľadať adekvátny priestor na svadbu tam.

Všetko v jednom

Pouvažujte nad možnosťou, že by ste svadobný obrad a aj svadobnú hostinu usporiadali na jednom mieste. Svadobčania určite ocenia, že sa nemusia presúvať z miesta na miesto a vy ušetríte zopár eur.

Svadba mimo sezóny

Hlavná svadobná sezóna trvá zhruba od mája do septembra. Vtedy možno očakávať príjemné a teplé počasie ako stvorené na svadbu. Ak sa ale snažíte ušetriť, taká svadba v zime by mohla mať tiež svoje čaro!

Tipy na lowcost miesta na svadbu

Pozrime sa spoločne na zopár konkrétnych miest, kde by ste mohli usporiadať svadbu, a kde by váš svadobný rozpočet nemusel tak dramaticky utrpieť.

Stodoly a statky

Už zopár rokov patria svadby v stodolách a na statkoch medzi veľmi populárne. Lákajú najmä svojím rustikálnym prostredím, krásnou prírodou a čarovnou atmosférou. A, čo je pre vás podstatné, nezruinujú váš rozpočet. Navštívte okolité dediny a poohliadnite sa po starých statkoch a nevyužívaných stodolách. Možno nájdete tu pravú pre vašu svadbu. Niektoré z nich sú na pohľad tak krásne, že nemusíte veľa utrácať ani na ich vyzdobenie. Postačí zopár drobností, svetielok a svetelných dekorácií, a z vašej svadby bude razom jedna nezabudnuteľná udalosť!

Polia a lúky

Toto miesto je perfektné pre romantické duše. Rozkvitnuté lúky, vôňa divokých kvetov, motýle všade, kam sa pozriete. Niekde v diaľke rozľahlé žlté polia s pšenicou. Tam, uprostred tej nádhery, pod veľkou drevenou slávobránou, vy dvaja sľubujúci si lásku pri západe slnka. Znie to až neuveriteľne, ale aj toto je jedna z možností pre vašu svadbu. Ak o nej budete uvažovať, nezabudnite zabezpečiť aj plán B v prípade nepriaznivého počasia. Lebo razom by sa krásna rozprávka mohla zmeniť na katastrofu.

Záhrada je skvelou voľbou pre nízky rozpočet

V poradí ďalšie, z povedzme, najlacnejších riešení. Čudovali by ste sa, ale je aj veľmi obľúbené. Ak máte skvelé organizačné schopnosti, k dispozícii veľkú záhradu a šťastie na ochotných priateľov a rodinu, ktorí vám pomôžu s prípravami, dokážete razom zorganizovať svadbu snov aj na takom mieste, ako je záhrada.

Les

Zostaňme ešte chvíľu pri romantických miestach v lone prírody. Možno trochu netradičné miesto, ale pre ľudí, ktorí sú milovníci prírody, si nevieme predstaviť nič romantickejšie. Skúste si len predstaviť tú zmes vône ihličia a machu všade navôkol, štebotanie vtákov v korunách stromov, a uprostred toho všetkého, vy dvaja uzatvárajúci manželstvo. Dekorácie vám vytvorí samotný les, na vás bude pripraviť len sedenie pre hostí a naaranžovať miesto, na ktorom vás budú oddávať.

Mlyn

Ak uvažujete nad miestom v prírode, ale radi by ste mali aj nejakú strechu nad hlavou, skúste sa poobzerať po starom mlyne. To magické a očarujúce prostredie vás presvedčí už pri prvej návšteve. Je to stále cenovo dostupné riešenie, ktoré vám, navyše, dovoľuje usporiadať všetko na jednom jedinom mieste. Svadobný obrad, svadobnú hostinu a často poskytne aj prípadný nocľah pre hostí, ktorí prichádzajú z väčšej diaľky. Okrem toho sa môžete celú noc nerušene zabávať.

Ako ešte viac ušetriť?

Miesto konania svadby ukrojí naozaj značnú časť zo svadobného rozpočtu. Neznamená to ale, že sa nedá ušetriť zopár eur aj na iných veciach. Kde by ste teda ešte mohli znížiť vaše celkové výdavky?

Čas obradu veľmi zaváži

Predstavte si, že by ste naplánovali svadobný obrad až na neskoré popoludnie, prípadne podvečer. Čím totiž neskôr začnete, tým bude svadba trvať kratšie a vám ušetrí nemalé výdavky. Odpadne vám minimálne jedno pohostenie pre hostí, pretože každý sa pred príchodom na svadbu naobeduje doma. Na vás bude až príprava večerného občerstvenia. Pri organizovaní veľkej svadby takto ušetríte aj niekoľko stoviek eur.

Ušetrite rozpočet na oblečení

Isto nám dáte za pravdu, že nie zrovna malou položkou v rozpočte sú práve svadobné šaty. Väčšina z nás túži po krásnych šatách s kamienkami, dlhým závojom a veľkou sukňou. Také šaty ale môžu budúcu nevestu stáť viac, ako jej dovoľuje rozpočet. Skúste sa trochu uskromniť a doprajte si o niečo jednoduchšie šaty. Jednou z možností je poobzerať sa po šatách na internete. Veľa neviest sa rozhodne svoje šaty po svadbe predať a posunúť za výhodnú sumu ďalšej neveste. A tak je šanca, že nájdete prekrásne svadobné šaty za zlomkovú cenu. A to sa naozaj oplatí.

Nikde nie je napísané, že ženích musí mať oblek a nevesta zase dlhé šaty s vlečkou. Stavte na jednoduchosť a ušetrite tým zopár eur. (Text pod foto)

Na čom by ste nemali rozpočet šetriť?

Sú veci, na ktorých môžete ušetriť počas príprav vašej vysnívanej svadby a zároveň sú aj veci, na ktorých sa rozhodne neoplatí šetriť. Dve z týchto položiek sú: svadobné obrúčky a alkohol.

Keď plánujete svadbu, dúfate, že to bude na celý život. A svadobné obrúčky sú práve tou vecou, ktorá vám celý život bude pripomínať váš manželský zväzok. Nie je teda na mieste na tejto položke akokoľvek šetriť.

Druhou položkou, na ktorej sa z nášho pohľadu neoplatí šetriť, je alkohol. Ak máte na svojej svadbe podávať alkohol, uprednostnite kvalitu nad kvantitou. Radšej doprajte hosťom kvalitnejší alkohol a v menších množstvách, ako veľa alkoholu za málo peňazí. Verte nám, ocenia to aj hostia nasledujúce ráno po prebudení.

Aký môže byť celkový rozpočet?

Sto svadieb, sto rôznych svadobných rozpočtov. Nie je možné, aby ste zorganizovali dve navlas rovnaké svadby. My sa vám ale pokúsime priblížiť štandardné cenové rozpätie jednotlivých svadobných výdavkov. Samozrejme nevylučujeme, že sa ceny niektorých položiek môžu radikálne líšiť od toho, čo uvádzame my. Do výpočtu celkovej sumy vstupuje množstvo faktorov a my vám ponúkame len akýsi odhad, od ktorého sa môžete odraziť.

Výdavky                                              Najlacnejšie                                      Najdrahšie

Prenájom priestorov                           0 EUR                                              4000 EUR

DJ/Živá kapela                                      0 EUR                                              1300 EUR

Svadobné šaty                                  100 EUR                                              1000 EUR

Oblek pre ženícha                           100 EUR                                                 800 EUR

Svadobné dekorácie                          0 EUR                                                  800 EUR

Svadobné oznámenie                     20 EUR                                                  200 EUR

Alkohol                                                15 EUR/osoba                                    60 EUR/osoba

Občerstvenie                                        8 EUR/osoba                                    80 EUR/osoba

Prstienky                                            300 EUR                                              4000 EUR

Tabuľku predpokladaných výdavkov berte len orientačne. Jedným z prvých krokov vášho plánovania by malo byť stanovenie svadobného rozpočtu. Porozprávajte sa však vopred aj o možných problémoch, ktoré môžu nastať, a či ste ochotní váš svadobný rozpočet v prípade potreby mierne navýšiť. Nezabúdajte ale, že svadba by mala byť predovšetkým o oslave vašej lásky. Nie o tom, všetkým ukázať, koľko peňazí ste na ňu utratili. Rozhodujte sa preto triezvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *