Farby na svadbu: Voľte podľa vkusu, miesta svadby aj významu farieb!

Vybrať tie správne farby na svadbu môže byť veľmi zložité. Aby ste mali čo najlepšiu atmosféru, je totiž dôležité jednotlivé farebné prvky zladiť. Rozhodovať sa pritom môže o častiach výzdoby, o kvetoch, oblečení svadobčanov a o mnohých iných detailoch.

Najlepším riešením je vybrať si dve farby – jednu základnú a jednu doplnkovú – a tých sa potom držať. Rozhodovať sa pritom, samozrejme, môžete podľa svojho vkusu, ale pomôcť vám môže aj význam jednotlivých farieb.

Dve dôležité farby na svadbu

Pri realizácii svadby je pôsobenie farieb veľmi dôležité, značne totiž ovplyvní atmosféru celého dňa. Preto je dobré dať si na jednotlivé farby pozor a čo najlepšie ich zladiť. Aby to bolo možné, je potrebné vybrať dva základné odtiene.

Hlavné farby na svadbu

Dôležitá je hlavná farba – teda tá, ktorá bude dominovať dekoráciám, kvetinovej výzdobe a podobne. Vyberať môžete zo širokej palety, snažte sa však vždy dobre premyslieť, ako bude farba vyzerať a či je to praktická voľba. Ak sa totiž rozhodnete aj požiadať svadobčanov, aby sa zladili do jednej farby, tak napríklad žltá nebude práve ideálnou voľbou.

Ponúkajú sa rôzne kompromisy, pamätajte ale, že zladení hostia budú na svadobných fotografiách vyzerať lepšie.

Pokiaľ oblečenie svadobčanov nechcete riešiť, snažte sa zladiť aspoň štýl a farbu šiat družičiek. Môže sa to zdať ako detail, no vo výsledku to nakoniec oceníte.

Podkladové farby na svadbu

V druhom rade je nutné vybrať podkladovú farbu. Hoci by sa podľa jej označenia mohlo zdať, že nie je taká dôležitá, je to práve naopak. Podkladová farba totiž zaujme najviac priestoru a bude ju vidieť všade. Aby ladila s hlavnou farbou, často sa volí z pomerne neutrálnych odtieňov, ako je biela, krémová či champagne. Tieto svetlé odtiene sa skvele dopĺňajú s rôznymi farbami, záleží tak predovšetkým na vašich preferenciách.

Svadobný účes môže byť prepojený s podkladovou farbou!

Farby na svadbu a ich význam

Farieb sa ponúka celý rad, niektoré z nich sa na svadbu hodia predsa len o niečo viac ako iné. Keď teda spojíte význam jednotlivých farieb so svojím vkusom, nájdete tú pravú farbu, vďaka ktorej na svadbe bude panovať jedinečná atmosféra. Aj farby totiž môžu významne pôsobiť na našu náladu a ovplyvniť tak celý deň.

Biela

Biela farba je so svadbou veľmi často spájaná. Využívaná je ako podkladová farba, vďaka svojmu nenápadnému odtieňu sa totiž stane skvelým doplnkom inej výraznej farby.

  • Symbolika bielej farby je rozmanitá – predovšetkým je spájaná s čistotou, úprimnosťou a spravodlivosťou.
  • Okrem toho je však táto farba spájaná aj s novými začiatkami, svadba je teda ideálnou príležitosťou, kde využiť bielu výzdobu.
  • Z duchovného hľadiska ide o symbol osvietenia, pričom biela farba má schopnosť zosilňovať spiritualitu.

Bielu farbu rozhodne oceníte aj z praktického hľadiska. Ide totiž o naozaj neutrálny odtieň, ku ktorému môžete zvoliť akúkoľvek hlavnú farbu. Biela navyše priestor skvele rozjasní a opticky zväčší, bude tak na prvý pohľad pôsobiť lepšie.

Ružová

Svetlé odtiene ružovej sú na svadbách taktiež veľmi obľúbené, a to najmä romantickými dušami, ktoré milujú umenie. Táto farba však môže symbolizovať rôzne vlastnosti – kombinuje jemnosť, hlbokú lásku a nehu. Dobre sa doplní s bielou farbou, avšak aj inými svetlými odtieňmi. Ponúka skvelé možnosti na kvetinovú výzdobu aj na ďalšie dekorácie – kombinovať ju navyše môžete aj s inými pastelovými odtieňmi.

Červená

S červenou farbou na svadbe rozhodne zažiarite. Hodí sa pre každého, kto to na svojej svadbe chce naozaj rozbehnúť. Červená totiž podporuje sebavedomie, vášeň a fyzickú aktivitu. Vleje vám do žíl veľa energie, prebudí temperament a podporí sexuálnu energiu. Vzhľadom na to, že ide o naozaj výraznú farbu, ktorá vzbudzuje celý rad emócií, je dôležité využívať ju s citom.

Preto je dobré používať iba červené doplnky, kvety a ďalšie drobnosti – doplnky k oblečeniu, šperky a podobne.

Oranžová

Oranžová je skvelou voľbou pre každého, kto si chce užiť veľa pozitívnej energie. Táto farba totiž prináša optimizmus a radosť zo života, hodí sa tak pre každého. Veľakrát je však oranžová obľúbená najmä u extrovertov, ktorí sú radi stredobodom pozornosti. Na oranžovej svadbe rozhodne nebudete sedieť v kúte – čaká vás množstvo zážitkov, skvelej energie a impulzívnych rozhodnutí. Túto farbu môžete kombinovať s bielou, avšak skvele sa hodí najmä na jesenné svadby.

Náš tip: Zladiť ju môžete i so žltou či hnedou a vytvoriť tak typicky jesennú kombináciu.

Hnedá

Hnedá nie je práve populárnou voľbou na hlavnú farbu. Aj napriek tomu však na svadbách nájde svoje miesto. Veľakrát skôr ako nenápadný doplnok iných výrazných farieb, avšak aj v jednoduchej kombinácii s bielou ponúka určité kúzlo. Hodí sa skôr pre konzervatívne osoby, ktoré netúžia po divokých kontrastoch. Hnedá symbolizuje pokoru, trpezlivosť a pevnosť. Poskytuje pocity bezpečia a vytrvalosti.

Žltá

Žltá je veľmi špecifickou farbou, ktorá síce ponúka skvelé vlastnosti, ale je veľmi zložité zladiť ju s inou farbou. Spravidla preto býva kombinovaná s bielou alebo prípadne hnedou farbou. Žltá farba sa hodí pre každú veselú dušu. Je totiž symbolom šťastia, duševnej energie a vysokej inteligencie. Pre túto farbu sa preto často rozhodujú ľudia so zmyslom pre humor a túžbou po sebarealizácii. Nesie v sebe energiu svetla, a tak do života prinesie samé pozitíva, čo je skvelé pri nových začiatkoch, akým je svadba.

Zelená

Zelená je v blízkom spojení s prírodou, ponúka tak pokoj a harmóniu. Zároveň symbolizuje zdravie, regeneráciu a čerpanie novej sily. Skvelo sa hodí na jarné svadby, pretože sa začína prebúdzať príroda a postupne sa všetko zazelená. Ak máte radi zelenú farbu, pravdepodobne patríte medzi úprimné, lojálne a skromné osoby. Tento odtieň vašu svadbu určite rozžiari. Zelená sa skvele dopĺňa s bielou, avšak zvoliť môžete aj ďalšie neutrálne odtiene.

Modrá

Modrá farba je ideálnou voľbou, pokiaľ je pre vás prioritou pokojná atmosféra svadby. Svojím pôsobením totiž dokáže upokojiť aj inak hysterické povahy, pričom symbolizuje celý rad vecí: múdrosť, šťastie, slobodu, energiu, dôveru a mnoho ďalšieho. Modrá ako hlavná farba je teda správnu voľbou, dbajte však na to, že ide o studenú farbu.

Preto je využívaná skôr na zimných svadbách, avšak skvele môže vyzerať aj v iných ročných obdobiach…

Fialová

Fialová býva jednou z možností najmä pre nekonvenčných a umelecky založených ľudí. Rozptyľuje negatívne myšlienky a zaženie pocity úzkosti. Na svadbu je teda ideálna. Ide o výraznú farbu, ktorá sa však nestane rušivým elementom. Vyblázniť sa môžete aj na kvetinovej výzdobe – levanduľa v tomto prípade ponúka ideálne riešenie.

Čierna

Čierna ako svadobná farba stále zostáva značne kontroverzná, aj napriek tomu ju však na niektorých svadbách zaevidujete. Veľakrát sa od nej odstupuje, pretože pre nás symbolizuje najmä zármutok a žiaľ. Okrem toho je však výrazným symbolom elegancie. Pokiaľ sa teda nebojíte, pokojne aj čiernu môžete na svoju svadbu zakomponovať. Treba však počítať s veľkou pozornosťou, táto voľba sa totiž často nestretá s nadšením okolia.

Zlatá

Zlatá je jednoducho extravagantná. Je symbolom bohatstva, úspechu a hojnosti. Pokiaľ teda túžite po výraznej výzdobe, potom je zlatá farba ideálnou voľbou. Dajte však pozor na to, aby ste to so zlatými doplnkami neprehnali. Z honosnej svadby by sa tak behom chvíľky mohla stať gýčovitá veselica.

Náš tip: Kombinujte túto farbu citlivo s ďalšími odtieňmi – béžovou, bielou alebo napríklad hnedou. Farby na svadbu by mali pôsobiť harmonicky a v súlade.

Strieborná

Aj strieborná farba je spájaná s hojnosťou. Je však o niečo jemnejšia a symbolizuje aj romantiku a nádej. Hovorí sa, že táto farba dokáže eliminovať negatívne sily a odstrániť zlo, vďaka čomu ju na svadbe určite oceníte. Ide tiež  o studenú farbu, preto sa rovnako ako modrá hodí skôr na zimnú svadbu. Kombinovateľná je pritom s rôznymi ďalšími farbami, môže tak byť hlavnou alebo podkladovou farbou.

Vzhľadom na to, z koľkých rôznych farieb máte na výber, je zložité niečo odporučiť. Vždy sa preto riaďte hlavne srdcom a voľte farbu, ktorá je vám najbližšia. Pokiaľ stále váhate, prihliadnite na okolnosti svadby. Dôležité je ročné obdobie, štýl svadby aj samotné prostredie, kde svadba bude. Vždy sa preto snažte voliť ideálne riešenie v rámci konkrétnych podmienok. Zatiaľ čo na zámok sa hodia decentné farby na svadbu, pri vonkajšej svadbe sa nemusíte báť siahnuť ani po výrazných odtieňoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *